Wydarzenie

Wieczór bachowski

filharmonia

19.11.14 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Aldona Cisewska skrzypce
Daniel Rybicki flet
Irmina Obońska klawesyn

Repertuar:

Bach – V Koncert brandenburski D-dur BWV 1050
Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
Bach – Suita nr 2 h-moll BWV 1067
Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr 9

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

W Bachowskich utworach usłyszymy solowe kreacje muzyków na co dzień związanych z Orkiestrą Symfoniczną FP. Aldona Cisewska zagra wdzięczny, kunsztowny Koncert skrzypcowy a-moll. W OSFP koncertmistrzyni gra pierwsze skrzypce, które opanowywała od 6 roku życia. Była uczennicą Stefana Hermana w Sopocie, następnie podjęła studia w Folkwang Hochschule w Essen w klasie Vesselina Paraschkevova (koncertmistrza Wiener Philharmoniker), którą ukończyła z odznaczeniem. Następnie kontynuowała studia w Guildhall School of Music & Drama w Londynie u Yfraha Neamana. Stypendystka Jürgen Ponto-Stiftung i Deutscher Akademischer Austauschdienst. Laureatka nagród w konkursach m.in. Jugend Musiziert, Master Players Lugano, Concurs International de Música Maria Canals Barcelona. Koncertowała w wielu krajach Europy. Jest współzałożycielką i członkinią Paderewski Kwartet, który debiutował na 49. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w 2011.

Daniel Rybicki zagra w Suicie nr 2 h-moll na smyczki i solowo traktowany flet. Jest absolwentem klasy fletu Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Równocześnie w tym samym roku ukończył studia magisterskie w klasie fletu Bertena D’Hollandera w Lemmensinstituut – Hogeschool voor Wetenschap & Kunst w Leuven (Belgia), uzyskując tytuł Master of Art. W czasie studiów pobierał regularne lekcje i uczestniczył w kursach wielu czołowych profesorów takich, jak np.: Robert Winn z Hochschule für Musik – Kolonia, William Bennett z Royal Academy of Music – Londyn, Carlo Jans – Luxembourg Conservatoire. Współpracował z wieloma cenionymi orkiestrami, polskimi i zagranicznymi, z którymi występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy. Uczestniczył w festiwalach fletowych w Belgii, Anglii i Holandii, ma za sobą liczne solowe oraz kameralne występy w kraju i za granicą. Od 2012 jest I flecistą symfoników bydgoskich.

Gościnnie wystąpi Irmina Obońska – pianistka i klawesynistka. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu Hanny Kryjak i klawesynu Marka Toporowskiego swoją działalność koncentruje wokół muzyki kameralnej. Z równym powodzeniem wykonuje zarówno muzykę XX-w., jak i klasyczną czy romantyczną. Towarzysząc młodym adeptom sztuki wiolinistycznej, którzy stają w szranki konkursowe w kraju i za granicą, zdobyła wiele nagród za akompaniament. Sama artystka jest laureatką III nagrody w I Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu (2009). Wszyscy soliści połączą swe siły, realizując partie solowe w znakomitym V Koncercie brandenburskim. Koncert zakończy 9 Suita z „Bachianas Brazileiras” Heitora Villi-Lobosa (1887-1959) – słynnego cyklu inspirowanego Bachem i muzyką brazylijską.

cisewska_2
Daniel_Rybicki
Bilety 24