Wydarzenie

Wieczór mozartowski

filharmonia

19.12.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Krzysztof Meisinger dyrygent
Mei Yi Foo fortepian (Malezja/Wlk.Bryt.)
najlepszy debiut w 2013 roku – nagroda BBC Music Magazine Best Newcomer 2013

Repertuar:

Mozart – Symfonia nr 1 Es-dur KV 16
Mozart – Koncert fortepianowy nr 21 C-dur KV 467
Mozart – Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa” KV 551

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Koncert, który ma same zalety zarówno z uwagi na program, któż nie lubi Mozartowskich nut?, jak i wyborowe grono wykonawców. Mei Yi Foo w swojej ojczyźnie Malezji za wkład w rozwój sztuki muzycznej została nagrodzona prestiżowym medalem Setiawan Tuanku Muhriz. Obecnie mieszka w Londynie. Po debiutanckiej płycie Recital, na nowym albumie Musical Toys artystka prezentuje repertuar muzyki XX i XXI wieku.

Płyta została zauważona przez ważne, opiniotwórcze dzienniki europejskie, jak The Times, Neue Zürcher Zeitung, Lebrecht jako płyta tygodnia i otrzymała pięć gwiazdek w recenzjach BBC Music Magazine i niemieckiego czasopisma Klassik. Mei Yi Foo zdobyła także nagrodę Best Newcomer of the Year w 2013, przyznawanej przez BBC Music Magazine. The Times napisał o niej „swoim wirtuozowskim popisem oszołomiła krytykę i publiczność”. The Independent – „Jej wyrazisty charakter w połączeniu z wyjątkową interpretacją podbijają serca publiczności w Europie, obu Amerykach i w Azji”. Artystka jest również laureatką Maria Callas Grand Prix w 2008 w Atenach, gdzie została określona przez BBC Radio 3 jako pianistka godna uwagi a International Piano napisało o niej „ wschodząca gwiazda”. 

W jednej z najnowszych recenzji w The Arts Desk zaznaczono, że „jej geniusz jest dziś nie do zakwestionowania”. Pianistka zagra Koncert fortepianowy C-dur KV 4 zaliczany do najpopularniejszych i najchętniej granych przez wirtuozów. Jego środkowa, szczególnie piękna część – Andante stała się jednym z najbardziej rozpoznawanych motywów Mozartowskich, a to także dzięki pojawieniu się w ścieżkach dźwiękowych do znanych filmów.-: Miłość Elviry Madigan i w serii o przygodach Jamesa Bonda, pt. Szpieg, który mnie kochał. Większość symfonii Mozart napisał w wieku 18-28 lat, może niezbyt charakterystycznych, ale za to wyróżniających się doskonałą formą, stylem i techniką. Symfonia nr 1 Es-dur KV 16 zalicza się właśnie do tych młodzieńczych, Mozart miał 18 lat, kiedy ją napisał. Z kolei Symfonia „Jowiszowa” (autorstwa już 32-letniego Amadeusa) ukoronowała jego twórczość symfoniczną jako wzorcowy przykład klasyczności i której finał – Allegro Molto – de facto przyniósł jej sławę i nazwę. Nad całością koncertu kameralistów czuwać będzie artysta znany przede wszystkim z pierwszej roli – czyli jako znakomity gitarzysta klasyczny – Krzysztof Meisinger stały gościnny dyrygent Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis.

Mei_Yi_Foo_fot.__Kaupo_Kikkas

krzysztof_meisinger

Bilety 24