Wydarzenie

Wieczór muzyki francuskiej

2006-01-06
filharmonia

06.01.06 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jan Jakub Bokun
, dyrygent
Dariusz Samól, saksofon

Repertuar:

Milhaud – Scaramouche na saksofon i orkiestrę
Ibert – Concertino da camera na saksofon i orkiestrę
Bizet – I i II Suita z “Arlezjanki”

Bokun

Saksofon należy do rodziny instrumentów dętych i mimo, że posiada metalowy korpus to z uwagi na stroik zaliczany jest do instrumentów dętych drewnianych. Wynaleziony w 1840 przez A. Saxa, po dokonaniu szeregu ulepszeń, szybko zyskał popularność: w zespołach tanecznych, jazzowych, orkiestrach dętych. Wzbudził także zainteresowanie kompozytorów, zwłaszcza francuskich, którzy powierzali mu partie solowe w swych utworach.

Z początkiem nowego roku zapraszamy na interesujący koncert symfoniczny, w którym królować będzie właśnie muzyka francuska, również na saksofon solo. Kunszt gry na tym instrumencie zaprezentuje młody artysta ze Szczecina Dariusz Samól, absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven (Belgia) i Mistrzowskich Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artysta wiele koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Współpracuje z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, pracuje też jako pedagog.

Koncert poprowadzi Jan Jakub Bokun, artysta także młodszego pokolenia, który doskonalił swe umiejętności m.in. na uczelniach w Paryżu, w USA (Los Angeles, Aspen) oraz Szwajcarii. W 2000 został laureatem III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Lutosławskiego. Jest również utalentowanym klarnecistą, i jako solista oraz kameralista zdobył nagrody w międzynarodowych konkursach. Pod dyrekcją Jana J. Bokuna solista i orkiestra zagrają (pierwsze wykonania w Filharmonii Pomorskiej) utwory francuskich twórców muzyki: Dariusa Milhaud (1890-1962), także skrzypka i dyrygenta, członka słynnej w latach 1918-1925 nowatorskiej grupy kompozytorów, działającej pod nazwą Les Six (Grupa Sześciu), która promowała nową sztukę. Ideałem młodych twórców było unikanie patosu, sprzeciw wobec tradycji, ich kompozycje charakteryzowała prostota, humor, szukanie inspiracji w życiu codziennym oraz w muzyce popularnej i rozrywkowej; Jacquesa Iberta (1890-1962), kompozytora, pianisty i dyrygenta, twórcę muzyki symfonicznej, kameralnej, operowej, baletowej, pieśni, a także autora licznych kompozycji dla potrzeb filmu i teatru. Jego utwory cechuje “zwięzłość formy, przejrzystość faktury, efektowna instrumentacja i pewien eklektyzm”.

Wieczór muzyki francuskiej zamkną symfonicy, wykonując utwory autora popularnej opery Carmen, czyli również znane i lubiane kompozycje Georgesa Bizeta – I i II Suita z Arlezjanki.

Bilety 24