Wydarzenie

Wieczór wiedeński

2008-04-16
filharmonia

16.04.08 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Gedymin Grubba
 dyrygent

Repertuar:

Mozart – Divertimento F-dur KV 138
Haydn – Kwartety smyczkowe: D-dur nr 34 „Słoneczny”, C-dur nr 39 „Ptasi”
Beethoven – Kwartet smyczkowy G-dur op. 18 nr 2
Strauss – walce i polki

Grubbad

Wieczór rozpoczną dzieła Klasyków wiedeńskich – tak nazwano trzech kompozytorów Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ludwiga van Beethovena. Określenie to utrwaliła niemiecka muzykologia, poczynając od drugiej połowy XIX wieku, ponieważ uznała ich twórczość – zaliczaną stylistycznie do klasycyzmu (1750–1830) – jako apogeum europejskiej tradycji. Z kolei określenie „wiedeńscy” wynika z faktu, iż większość swojego życia, a zwłaszcza ostatnie lata, Klasycy spędzili właśnie w Wiedniu. W dorobku Mozarta znajdujemy 31 divertimenta, co świadczy o tym, jak wielkie znaczenie i „wzięcie” posiadała ta forma w jego epoce. Były to najczęściej utwory okolicznościowe, często powstawały na zamówienie. Capella Bydgostiensis wykona jedno z najpopularniejszych – Divertimento F-dur.

Kwartet smyczkowy – to zespół instrumentalny składający się z dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli, wykonujący partie prawie równorzędne. Znaczenie Haydna dla rozwinięcia kwartetu smyczkowego jest niezwykle istotne i jest on w zasadzie pierwszym kompozytorem który nie tylko zaczął je stale pisać, ale również wzbogacił tę nową formację utworami na bardzo wysokim poziomie. Usłyszymy dwa kwartety z serii tzw. „Słonecznych” i „Ptasich”, a w sumie spod pióra Haydna wyszło ich 68. Z kolei „16 Kwartetów Beethovena – najmłodszego z Klasyków wiedeńskich – tworzy jeden z najwspanialszych zespołów w całej historii muzyki”, w których kompozytor wykorzystał klasyczne formy do ich ostatecznych granic.

Wieczór kameralny zamknie muzyka twórcy najbardziej chyba ukochanego przez wiedeńczyków – Johanna Straussa II (syna).

Na podium dyrygenckim stanie Gedymin Grubba, 27-letni, utalentowany artysta z Gdańska – organista, improwizator, kompozytor, aranżer, animator życia kulturalnego.

Ceny biletów: 12zł, 20zł

Bilety 24