Wydarzenie

Wielcy mistrzowie – koncert nadzwyczajny

2007-02-08
filharmonia

08.02.07 (czw.)

Wykonawcy:

Collegium Vocale Gent (Belgia)
Kristian Bezuidenhout
 fortepian
Christoph Siebert kierownictwo artystyczne
Krzysztof Gosztyła słowo

Repertuar:

Haydn – Pieśni i sonaty

Collegium Vocale Gent powstało w 1970 i jest zaliczane do najznakomitszych grup wokalnych na świecie. Założyciel zespołu, pianista Philippe Herreweghe za swą pracę otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. w 1990 europejska prasa muzyczna przyznała mu tytuł “Musical Personality of the Year” a w 2003 został mu przyznany tytuł “Chevalier de la Légion d’Honneur”.

Collegium Vocale Gent formowało się w czasie, kiedy odkrywano historyczne aspekty wykonawstwa muzycznego. Jego osiągnięciami zainteresował się m.in. wybitny znawca muzyki barokowej Ton Koopman, co zaowocowało wspólnymi koncertami i nagraniami płytowymi. Szeroki repertuar zespołu obejmuje dzieła od renesansu do współczesności. Jest on szczególnie ceniony za interpretacje niemieckiej muzyki doby baroku, przede wszystkim dzieł wokalno-instrumentalnych Jana Sebastiana Bacha i Händla. Wśród dyrygentów współpracujących z zespołem znajdują się takie osobowości, jak René Jacobs, Sigiswald Kuijken, Paul van Nevel, Bernard Haitink, Daniel Reuss, Peter Phillips i Paul Hillier. Collegium Vocale Gent występuje także z najlepszymi orkiestrami (Freiburger Barockorchester, Akademie für Alte Musik Berlin, Concertgebouworkest z Amsterdamu, Wiener Philharmoniker). Nagrywa zarówno dzieła a cappella, jak również kompozycje wokalno-instrumentalne. Collegium Vocale Gent brało udział we wszystkich ważnych europejskich festiwalach, a także w wielkim tournée po Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Izraelu, Japonii, Australii. Od 1993 zespół nosi honorowy tytuł “Ambasadora kultury Flandrii”. Działa pod patronatem Prowincji Wschodniej Flandrii, Flamandzkiej Społeczności i Flamandzkiej Rady Kultury.

Collegium Vocale Gent będzie towarzyszył pianista Kristian Bezuidenhout, zdobywca między innymi I nagrody oraz nagrody publiczności na 38. Festival of Flanders International Fortepiano Competition w Brugii w 2001, co było dodatkowym wyróżnieniem, ponieważ w historii konkursu nagroda ta została przyznana tylko trzykrotnie. Regularnie koncertuje w Ameryce Północnej, Europie, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii, Australii i Azji, grając na fortepianie, klawesynie i historycznym fortepiano. Brał udział w festiwalach muzyki dawnej w Bostonie, Brugii, Wenecji i Utrechcie, jak również w West Cork Chamber Music Festival w Irlandii. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadzi klasę fortepianu oraz zajęcia z zakresu osiemnastowiecznej praktyki wykonawczej w Chautauqua Institution i Eastman School of Music.

Na estradzie FP wystąpi także Krzysztof Gosztyła, który zaprezentuje fragmenty listów Haydna. Ten popularny polski aktor w filmie zadebiutował jako uczeń szkoły podstawowej. W latach 1976-78 studiował w warszawskiej PWSM. Grał na scenach teatrów stołecznych: Dramatycznego (1981-84, 1993-94) i Polskiego (1984-87). Obecnie jest artystą Teatru Narodowego w Warszawie.

ceny biletów:
15zł, 25zł

Bilety 24