Wydarzenie

Wielka perkusja

2007-04-13
filharmonia

13.04.07 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna FP
Czesław Grabowski
 dyrygent
Grupa Perkusyjna Orkiestry Symfonicznej FP:
Mirosław Żyta
 kierownictwo muzyczne
Sławomir Korpal
Grzegorz Sikorski
Yi Wang

oraz Ferdynand Tomkiewicz,
uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy:
Jakub Janicki, Dawid Fortuna, Marcin Suliński

Zdzisław Pruss prowadzenie

 

Repertuar:

Beck – Uwertura na zespół perkusyjny
Fitch – “Over the Edge” na tercet perkusistów
Beck – Koncert na kotły i zespół perkusyjny
Mancini/Pękala – “Latin Journey” na zespół perkusyjny
Brahms – Trzy tańce węgierskie na orkiestrę:
– nr 7 F-dur
– nr 6 D-dur
– nr 5 g-moll
Bizet/Szczedrin – Suita “Carmen” na orkiestrę smyczkową i perkusję

Grabowski

Ten koncert stworzy wspaniałą i nieczęstą okazję, aby swe umiejętności oraz możliwości instrumentów perkusyjnych zaprezentowali nasi percussions. Grupa, wsparta przez najzdolniejszych licealistów bydgoskiego PZSM im. Rubinsteina, uczniów M. Żyty, wykona efektowne utwory współczesnych twórców muzyki na te – fascynujące chyba wszystkich słuchaczy – instrumenty, cenionych w świecie artystów, których warto tu przedstawić. John Beck, to amerykański wybitny pedagog i kompozytor perkusji klasycznej, profesor Eastman School of Music przy University of Rochester. Do roku 2002 był głównym perkusistą Rochester Philharmonic.

W latach siedemdziesiątych był przewodniczącym wydziału perkusji przy New York State School Music Association, po czym objął urząd prezydenta New York State Percussive Arts Society, a następnie został prezydentem National Percussive Arts Society. J. Beck jest zdobywcą wielu nagród w dziedzinie nauczania oraz za wkład w rozwój sztuki. Międzynarodowe bractwo muzyczne Mu Phi Epsilon uznało go muzykiem roku 1976. Ney Gabriel Rosauro to dynamiczny solista-perkusista z Brazylii, kompozytor wielu utworów oraz autor metod dydaktycznych w zakresie instrumentarium perkusyjnego. W 1987 uzyskał dyplom w klasie perkusji Wyższej Szkoły Muzycznej w Wurzburgu (Niemcy). Dalsze studia kontynuował w Stanach Zjednoczonych (University of Miani) w latach 1990-1992.

Występy i nagrania Ney Gabriela Rusauro w Brazylii, USA i Europie odzwierciedlają jego zainteresowania muzyką brazylijską, prezentowane za pomocą instrumentów perkusyjnych. Artysta prowadził także kursy oraz warsztaty muzyczne w Brazylii, USA i w Niemczech. Od 1987 jest profesorem Federal University of Santa Maria. N.G. Obaj Artyści gościli w październiku 2006 na jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Opolu. Koncert zamknie brawurowo jedna z najbardziej znanych i lubianych kompozycji – Suita “Carmen” na smyczki i perkusję.

ceny biletów:
od 15zł do 28zł

Bilety 24