Wydarzenie

Wirtuozowski klarnet

filharmonia

26.11.14 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Michael Maciaszczyk dyrygent, skrzypce
Peter Schmidl klarnet (Austria)

Repertuar:

Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych koncert odbędzie się w innym terminie. Osoby, które kupiły bilety na ten koncert zapraszamy do kasy biletowej.

Austriacki klarnecista Piotr Schmidl studiował w wiedeńskiej szkole muzycznej. W 1965 roku dołączył do Vienna Philharmonic Orchestra, gdzie jest głównym klarnecistą. Występował jako solista ze swoją orkiestrą, a także z Orkiestrą MDR w Lipsku, Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu, a także w filharmonii w Tokio, między innymi współpracował z największymi mistrzami batuty doby współczesnej, jak: Leonard Bernstein, André Previn, Karl Böhm, Jakub Levine, Ricardo Muti, Seiji Ozawa, Nikolaus Harnoncourt czy Christoph Eschenbach. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Japonii. Austriacki artysta wykona urokliwy Koncert klarnetowy A-dur, ostatnie instrumentalne dzieło Mozarta, które zdołał ukończyć tuż przed śmiercią, i jest jeszcze jednym, niezbitym dowodem na to, z jaką niezwykłą łatwością Mozart potrafił głęboko wzruszać za pomocą najprostszych środków. Utwór sprawia wrażenie wspaniałej ciągłości, Mistrz Amadeusz wykorzystał – jak nikt inny w jego czasach – możliwości kolorystyczne instrumentu, który w tym okresie brzmiał niżej niż klarnet dzisiejszy.

Koncert poprowadzi Michael Maciaszczyk; artysta urodził się w Opolu, dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskał w wieku 21 lat. Pracował pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów, jak: Michel Schwalbe (Koncertmistrz Berliner Philharmoniker); Alfred Staar (Wiener Philharmoniker); Marina Jaschwili (Moskwa); Olga Parchomienko (Paryż). W wieku lat 21 wygrał konkurs na koncertmistrza Wiener Kammerorchester, a od 2000 rozpoczął pracę w Wiener Philharmoniker. Jako członek orkiestry Toyota Master Players (soliści Wiener Philharmoniker), koncertmistrz Secession Players Wien oraz Wiener Kammerensembles występuje w najważniejszych salach koncertowych świata.

Bilety 24