Wydarzenie

Włoski barok

filharmonia

11.12.13 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Jan Jakub Monowid kontratenor

Repertuar:

Vivaldi – Kantata Nisi Dominus RV 608
Vivaldi – Cur sagittas,cur tela RV 637
Vivaldi – Clarae stellae,scintillate RV 625
Manfredini – Concerto grosso op. 3 nr 12 „Pastorale per il Santissimo Natale”
Corelli – Concerto grosso op. 6 nr 8 g-moll „Na Boże Narodzenie”

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

„Monowid śpiewa z prawdziwym żarem, co nieczęste u niedoświadczonych śpiewaków, skupiających się raczej na pięknie brzmienia i wyśpiewaniu nutek”.

Zaliczany do grona młodych, utalentowanych śpiewaków w Polsce, Jan Jakub Monowid kształcił się w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Jerzego Artysza. Współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym „Operetka” i Operą Bałtycką w Gdańsku. Nagrał płyty z dziełami kompozytorów polskich (Gorczycki Opera omnia i Szarzyński Opera omnia) oraz obcych XVII i XVIII wieku. Jako solista Studia Operowego w Zurychu wystąpił w tamtejszym teatrze w roli Oberona w Śnie nocy letniej Brittena. Zajął drugie miejsce w Konkursie Gianni Bergamo w Lugano. Brał udział w festiwalach w Polsce, Niemczech i Francji. Na bydgoskiej estradzie zaprezentuje się w najpopularniejszym repertuarze barokowym na kontratenor, czyli partie przeznaczone dla kastratów, którzy byli popularni zwłaszcza w tej epoce. Głos kontratenorowy dzieli się na sopranowy, mezzosopranowy i altowy, zaś technika śpiewania przypomina śpiewanie falsetem. „[…] Jak więc powstaje taki „sztuczny”, wysoki głos męski? Śpiewak kontratenor na co dzień mówi głosem naturalnym, np. barytonem. Podczas śpiewu, dzięki pewnym predyspozycjom oraz doskonałemu opanowaniu techniki, wykorzystuje tylko połowę strun głosowych, otrzymując głos wyższy”.

Koncert poprowadzi José Maria Florêncio, szef dyrygent kameralistów bydgoskich od sezonu 2007/2008.

Jan J. Monowid przyjął zaproszenie Klubów – Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej oraz Młodego Melomana na spotkanie przed koncertem, które odbędzie się w sali kameralnej o godz. 18. Zapraszamy wszystkich chętnych słuchaczy, którzy będą uczestniczyć w tym koncercie. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt tel. 52 321 25 50.

Bilety 24