Wydarzenie

Wydarzenie miesiąca

2008-01-25
Filharmonia

25.01.08 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski
 dyrygent
Jarosław Klekotko waltornia

Repertuar:

Mahler – V Symfonia cis-moll

Pijarowski

„Ta symfonia jest przeklęta – nikt jej nie rozumie! Szkoda, że nie mogę poprowadzić jej wykonania 50 lat po mojej śmierci”. Tak Gustav Mahler mówił o swojej V Symfonii cis-moll, której premiera odbyła się 18 października 1904 w Kolonii.

„Z perspektywy historycznej twórczość Mahlera jest ostatnim ogniwem muzyki romantycznej, a zatem tradycji muzycznej opartej na systemie dur-moll. W muzyce wiedeńczyka zawarta została cała tradycja symfoniki od Haydna przez Mozarta do Wagnera. Za życia znany przede wszystkim jako genialny dyrygent, Mahler pozostawił dzieło, które nie tylko wręcz mieści w sobie historię muzyki, ale i wskazuje wszystkie nowe prądy, które nadejdą w XX wieku. Mahler „ogromem inwencji, siłą wyobraźni, szerokością horyzontów twórczych, rozmaitością sposobów kształtowania muzyki, bogactwem języka brzmieniowego, zróżnicowaniem symboliczno-wyrazowej mowy dźwięków, perspektywą metafizyczną i mistyczną głębią góruje nad wszystkimi kompozytorami którzy pojawili się po nim”. Był jednocześnie twórcą przełomu, czasów gdy jedna epoka pogrążała się już w rozkładzie, natomiast nowa nie zdążyła jeszcze narodzić. To jemu przypadła rola tego, który zamknął pewien rozdział w historii muzyki, nie pozostając jednak ślepym na jej dalsze losy. W swoich symfoniach, wywiedzionych z wielkiej i chlubnej tradycji niemieckiej, scalił przeszłość, ale i odsłonił przyszłość. Bez Mahlera nie byłoby Drugiej Szkoły Wiedeńskiej – Schoenberga, Berga i Weberna, czyli pierwszej muzyki XX wieku. Gustaw Mahler zmarł w roku 1911. Trzy lata później rozpętała się I wojna światowa. Wraz z jej wybuchem odszedł XIX wiek i jego sztuka. Ale twórczość ostatniego romantyka przetrwała. Dlaczego? Gdyż był on zarazem pierwszym ekspresjonistą. A w końcu jego muzyka jest na wskroś współczesna. I dziś o wiele lepiej rozumiana niż przeszło sto lat temu.”

To wybitne Mahlerowskie dzieło poprowadzi z Orkiestrą Symfoniczną Marek Pijarowski, wirtuoz „batuty”, artysta charyzmatyczny, którego kreacje zapadają głęboko w pamięci i sercach melomanów, od lat stale współpracuje z Filharmonią bydgoską. Zapowiadamy wielką ucztę duchową.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł  

Bilety 24