Wydarzenie

Wydarzenie miesiąca

2008-12-12
filharmonia

12.12.08 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Strugała
 dyrygent
Olga Kern fortepian
Urszula Guźlecka prowadzenie

Repertuar:

Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll
Czajkowski – V Symfonia e-moll

Kern

„Muzyka kocha Kern, tak jak kamera kochała Garbo”
napisał po triumfie Rosjanki Olgi Kern w Konkursie van Cliburna rozentuzjazmowany krytyk „The Washington Post”.
Młoda rosyjska pianistka (ur. 1975), jako pierwsza kobieta od 30 lat, wygrała i zdobyła Złoty medal w tym prestiżowym, 11 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Van Cliburna. Dzięki temu stała się znana szerszej publiczności, a jej kariera nabrała błyskawicznego tempa. 1 maja 2004 odbył się jej nowojorski debiut w nowej sali Carnegie Hall – Zankel Hall, zastąpiła wówczas chorego Krystiana Zimermana, a już jedenaście dni później, 12 maja, ponownie zaproszona zagrała recital w Isaac Stern Auditorium.

Olga Kern to niekwestionowana gwiazda światowej pianistyki, „niezwykła interpretatorka i sceniczna osobowość”.

Pochodzi z rodziny muzycznej spokrewnionej z Czajkowskim i Rachmaninowem. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła mając pięć lat.

Mając 17 lat wygrała I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Rachmaninowa. Jest laureatką jedenastu międzynarodowych konkursów. W 1996 została honorową stypendystką Prezydenta Rosji. Jest członkiem Rosyjskiej Międzynarodowej Akademii Sztuki.

Należy w tej chwili do grona najbardziej rozchwytywanych artystów, koncertuje na całym świecie, będąc solistką słynnych orkiestr. Parokrotnie występowała również jako solistka zagranicznych tournée warszawskiej Filharmonii Narodowej. Olga Kern nagrywa wyłącznie dla firmy Harmonia Mundi.

„Olga Kern gra krystalicznie przejrzystym dźwiękiem, w którym subtelna prawa ręka wspiera się na głęboko zarysowanej i giętkiej lewej, urzeka niezwykłą naturalnością, intymnością i rezygnacją z konwencjonalnego sztafażu uczuciowego. (…) Uważana jest za osobę otwartą, spontaniczną i radosną.”

Filharmoników poprowadzi mistrz polskiej sztuki dyrygenckiej Tadeusz Strugała, jeden z najbardziej utytułowanych i zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej artystów.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24