Wydarzenie

Zakończenie Roku Fryderyka Chopina w województwie Kujawsko-Pomorskim

2010-12-03
filharmonia

03.12.10 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Paweł Wakarecy fortepian
wyróżnienie XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010)

Repertuar:

Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Schumann – IV Symfonia d-moll op. 120

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Pod patronatem Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Rok Fryderyka Chopina w Filharmonii Pomorskiej

www.chopin2010.pl

herb_samorzad

Do eliminacji XVI Konkursu Chopinowskiego przystępowało 81 pianistów. W finale znalazło się 10 najlepszych i PAWEŁ WAKARECY jako jedyny Polak zakwalifikował się do finału. 20 października 2010 ok. północy jury ogłosiło wyniki Konkursu – Paweł Wakarecy otrzymał wyróżnienie. To wielki zaszczyt i sukces dla 23-letniego pianisty, który zapewne otworzy przed nim piękne, obiecujące perspektywy. Torunianin, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń podczas III etapu Konkursu zaprezentował Poloneza, Sonatę oraz serię Preludiów. Publiczność tuż po występie nagrodziła młodego pianistę ogromnymi brawami! Polski pianista był świetnie przygotowany do występu. Jury doceniło go niewątpliwie dlatego, że z naszej ekipy jako jedyny starał się znaleźć własny klucz interpretacyjny do muzyki Chopina. „Pokazał swoje ogromne możliwości, siłę wewnętrzną oraz dojrzałość” – komentują specjaliści, „Na pewno zagrał z charakterem. Na pewno to, co zaprezentował, dobrze świadczy o tym, co potrafi – mówili na żywo w TVP Kultura po zejściu ze sceny naszego pianisty. Polak wystąpił pierwszego dnia przesłuchań – w poniedziałek 18 października – jako trzeci z kolei i jako jedyny wybrał Koncert f-moll op. 21, gdyż, jak powiedział do kamer, po prostu – „Jest piękny” …Finalistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją maestro Antoniego Wita. 

Paweł Wakarecy zdobywał laury licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodzieży (w Żaganiu, Gorzowie Wielkopolskim., Szafarni, Koninie, Krakowie), jest laureatem nagród specjalnych VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), półfinalistą IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (2008) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Wielokrotnie koncertował jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Występował również w FP, m. in. w 2009 uczestniczył w nagraniu utworów Chopina w projekcie Filharmonii Pomorskiej sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu (DVD) pt. „Śladami Chopina na Ziemi Kujawskiej”. Koncertował w licznych miastach Polski, a także za granicą (w Kaliningradzie, Sztokholmie, Sofii, na Gwadelupie).

barwy_muzyki

Podczas Zakończenia Roku Chopinowskiego na estradzie w sali koncertowej Filharmonii zostanie umieszczony obraz (plastyczna wizja Koncertu e-moll Chopina) projektu Mariusza Kałdowskiego, polskiego artysty od lat mieszkającego i wystawiającego w Wielkiej Brytanii. Projekt „Barwy muzyki. Obrazy malowane Chopinem” jest próbą pokazania artystycznej wizji kolorów muzyki Chopina oraz wzajemnego przenikania się muzyki i malarstwa.

Zza kulis

OGŁOSZENIE WYNIKÓW XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2010

Zwyciężyła Rosjanka Julianna Awdiejewa. II nagroda została przyznana Ingolfowi Wunderowi (Austria) i Lukasowi Geniušasowi (Rosja/Litwa). Laureatem III nagrody został Rosjanin Daniił Trifonow. IV nagrodę jury konkursu przyznało Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi, a V nagrodę otrzymał Francuz François Dumont. Jury nie przyznało VI nagrody. Jedyny Polak w finale – Paweł Wakarecy – otrzymał wyróżnienie. Wśród LAUREATÓW jest aż 3 pianistów, których już gościliśmy na estradzie Filharmonii bydgoskiej: dwukrotnie Juliannę Awdiejewę w ramach bydgoskich konkursów pianistycznych, czyli w V Konkursie „Arthur Rubinstein in Memoriam” (2002, I nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego (2007, II nagroda) oraz zdobywców II nagrody ex aequo – Ingolfa Wundera z Austrii – w 2006 wykonał Chopina Koncert e-moll i Lukasa Geniušasa – w 2009 zagrał Rachmaninowa III Koncert fortepianowy d-moll

„To był fenomenalny konkurs, z osobowościami, zwrotami, a także od czasu do czasu zaskakującymi wynikami” – tak o XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i werdykcie jury mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Finał XVI Międzynarodowego Konkursu im. Chopina w Warszawie.

18 X 2010 rozpoczęły się przesłuchania finałowe. Paweł Wakarecy rozpoczął grać o 20.00. „Brawa towarzyszyły schodzącemu ze sceny Miroslawowi Kultyshewowi. Danił Trifonow, wzywany przez słuchaczy, na scenę wracał czterokrotnie. Jednak to grę Pawła Wakarecego publiczność zgromadzona w Filharmonii Narodowej przyjęła najgoręcej. Za nami poniedziałkowe przesłuchania finału Konkursu Chopinowskiego. Sześcioro pozostałych finalistów wystąpi jeszcze we wtorek i w środę. Zwycięzcę poznamy wieczorem 20 października.” Każdy z uczestników wykonał w finale jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Tylko 23-letni (14 października obchodził urodziny) Paweł Wakarecy wybrał Koncert f-moll op. 21. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Bilety 24