30.03.15
Maestro nowym obywatelem Bydgoszczy
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów na świecie, Krzysztof Penderecki, podczas inauguracji XV Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis (12.09.2009), odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.
- Wielki to honor dla mnie, bo z Bydgoszczą jestem związany od kilkudziesięciu lat – powiedział do melomanów zebranych w Filharmonii Pomorskiej prof. Krzysztof Penderecki. – Zarówno ja, jak i wszyscy muzycy, zawsze postrzegaliśmy Bydgoszcz jako miasto muzyki ze wspaniałą salą i wspaniałym festiwalem, który ostał się przez tyle lat także dzięki władzom miasta. Myślę, że teraz będę w Bydgoszczy gościł jeszcze częściej – dodał maestro.
Uchwałę, nadającą prof. Pendereckiemu tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy, odczytała przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Dorota Jakuta. – To wyraz szacunku dla osoby mistrza i dzieł, które poruszają i zachwycają. To wyraz naszej wdzięczności za wieloletnie relacje z Filharmonią Pomorską i Bydgoszczą – powiedziała.
Zwracając się do prof. Pendereckiego, prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz powiedział: – Od dzisiaj jesteś, Mistrzu, jednym z 360-tysięcznej rzeszy, ale wśród nas z pewnością najznakomitszym obywatelem Bydgoszczy. Mistrzu, to honor dla naszego miasta.
Zgodnie z tradycją nowy Honorowy Obywatel Bydgoszczy odsłonił obraz ze swoją podobizną, który zawiśnie w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza.
Po uroczystości odbył się koncert inaugurujący XV Festiwal MAEO. Program koncertu, z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wypełniło „Polskie Requiem” – dzieło skomponowane przez prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zebrani usłyszeli je w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, chóru Filharmonii Narodowej oraz solistów, Izabelli Kłosińskiej (sopran), Ewy Wolak (alt), Ryszarda Minkiewicza (tenor) i Jarosława Bręka (bas-baryton), pod batutą Antoniego Wita.
„Polskie Requiem” to jedno z najsłynniejszych, nacechowanych polskością dzieł maestro Krzysztofa Pendereckiego. Utwór odwołuje się do utrwalonej przez wieki symboliki muzycznej związanej z tematyką śmierci. Zgodnie z tradycją gatunku, w Polskim Requiem kompozytor wykorzystał fragmenty łacińskich tekstów liturgicznych mszy żałobnej, przy czym tekst liturgiczny został uzupełniony o tekst polskich suplikacji Święty Boże. Utwór zadedykowany został ofiarom Katynia i Powstania Warszawskiego, św. Maksymilianowi Kolbemu i ofiarom Oświęcimia, poległym w grudniu 1970 r. oraz Prymasowi Tysiąclecia, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, i Janowi Pawłowi II.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
Źródło: www.bydgoszcz.pl Urząd Miasta Bydgoszczy