Aktualności

12.01.23

Świętujemy 70 lat Filharmonii Pomorskiej!

Aktualności

Mija 70 lat od chwili „upaństwowienia” Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, która wcześniej funkcjonowała w niesformalizowanej formie. Instytucja powstawała na fundamencie przygotowanym, jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, przez bydgoskie Towarzystwo Muzyczne, a bezpośrednim impulsem była fuzja Orkiestry Radiowej Arnolda Rezlera i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej. Tak duży, profesjonalny zespół muzyków wymagał bezsprzecznie mecenatu państwa, który uzyskał w dniu 1 stycznia 1953 roku. Jeszcze bez siedziby, ale już z ogromnym entuzjazmem i determinacją, staraniem jej pierwszego dyrektora Andrzeja Szwalbego, Filharmonia Pomorska rozpoczęła swą chlubną historię. Powojenne dzieje kultury w Polsce północnej silnie zaznaczone są działalnością Filharmonii Pomorskiej poprzez jej aktywność nie tylko na polu muzyki, ale i sztuk pięknych, nauki, myśli humanistycznej i kształtowania postaw społecznych.

70-lecie to jubileusz, który równie znacząco godzi się zaakcentować, tym bardziej, że przypada on na początku bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego i zbiega się z rozpoczęciem kolejnego etapu inwestycji remontu przebudowy i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej.

Główne obchody Jubileuszu zaplanowane zostały na piątek, 13 stycznia 2023 roku.

O godzinie 17.00 odbyła się uroczystość oficjalna we foyer FP, podczas której wręczone zostały wyróżnienia dla szczególnie zasłużonych pracowników Instytucji.

🎖 Odznaka honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Zasłużony dla kultury polskiej”:
Pani Beata Dzikowicz
Pani Ida Klas
Pan Mirosław Przybył

🎖 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Pani Beata Bobińska
Pan Bogdan Gizela
Pan Wojciech Kołaczyk
Pani Agata Kopycińska-Karbowniczek
Pan Artur Moszakowski
Pani Katarzyna Szewczyk
Pan Adam Wierzbiański

🎖 Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
Pani Aldona Cisewska
Pan Tomasz Gluska
Pan Maciej Kamrowski
Pan Mirosław Kulczyński
Pani Lidia Maślanka
Pani Justyna Mielczarek
Pan Cezary Nelkowski
Pan Krzysztof Rak
Pan Janusz Stanecki
Pan Mariusz Talkowski

🎖 Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy:
Pan Borys Biniecki
Pani Magdalena Koronka
Pani Krystyna Prystasz-Przybył
Pan Daniel Rybicki.

🎖 Nagroda dyrektora Filharmonii Pomorskiej:
Pani Iwona Chmara
Pani Jowita Franz
Pani Dorota Gałaj
Pan Wojciech Kondarewicz
Pani Elżbieta Krzyżanowska
Pani Iwona Menducka
Pan Mariusz Regosz
Pani Anna Karolina Skopowska-Czołgosz
Pani Izabela Wójcik

Następnie, o godzinie 19.00 rozpoczął się uroczysty koncert Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją jej szefa artystycznego Mykoli Diadiury.

W programie usłyszeliśmy dzieła polskich kompozytorów. Małą suitę Witolda Lutosławskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 patrona Instytucji – Ignacego Jana Paderewskiego, w którym partię solo na fortepianie zagrał laureat ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Jakub Kuszlik. Po przerwie wykonana została IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert zainaugurowano prawykonaniem fanfary autorstwa Oskara Hrankowskiego – zdobywcy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na fanfarę “70 lat Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego