19.11.09
6. spotkanie
19 listopada 2009 o godz. 18 w sali kameralnej Filharmonii odbyło się VI spotkanie, na którym gościem specjalnym był Igor Cecocho, najprężniej działający w Polsce trębacz – solista.
Spotkanie z artystą wzbudziło duże zainteresowanie młodzieży i było wielką atrakcją dla miłośników trąbki. Należy podkreślić, że nasze spotkania mają charakter edukacyjny. Artysta zaprezentował nam swój instrument w sposób nadzwyczaj przystępny i interesujący. Podzielił się również z nami swoją pasją do muzyki. Klubowicze z wielkim zaciekawieniem słuchali Pana Igora, zadawali też pytania, na które artysta z przyjemnością udzielał odpowiedzi. Po spotkaniu wszyscy udaliśmy się na koncert pt. Sen nocy letniej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, podczas którego Igor Cecocho wykonał partie solowe w Koncercie na trąbkę Es-dur Josepha Haydna.
Igor Cecocho pochodzi z Białorusi, jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku. Był solistą Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego oraz wykładowcą w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Od 1990 objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 w Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia) pod dyrekcją takich dyrygentów jak m.in. Jerzy Maksymiuk, Robert Satanowski, Reinhard Seehafer (Niemcy), Larry Lingvingston (USA), Martin Hardy (Anglia), Nikolai Diadiura (Ukraina), Marek Pijarowski i inni. Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi muzykami jak: Emma Kirby, Crispian Steel-Perkins, Paul Esswood. Prowadzi kursy mistrzowskie, a wśród jego wychowanków są laureaci licznych konkursów krajowych i międzynarodowych. Dokonał wielu solowych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Jest kierownikiem muzycznym zespołu Wratislavia Trumpet Consort, grupy składającej się z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia. Specjalnością zespołu jest muzyka przestrzenna. Idea takiego wykonania muzyki powstała w wyniku wielu prób akustycznych, które dowiodły, że brzmienie trąbek rozlegające się z różnych stron pomieszczenia o dobrej akustyce pozwala osiągnąć zdumiewające efekty kolorystyczne i potęgujące wrażenie przestrzeni. Igor Cecocho jest cenionym pedagogiem potrafi zarazić młodych ludzi pasją do muzyki, o czym przekonali się młodzi melomani.
Bardzo mi się podobało ostatnie spotkanie w Klubie. Wcześniej nie znałam tego trębacza, niesamowita postać! (Sylwia Nowicka – uczestniczka spotkań)
Spotkanie z Igorem Cecocho było bardzo interesujące i mamy nadzieję, że kolejne będą równie udane.
Zapraszamy na świąteczne spotkanie Klubowiczów 16 grudnia 2009 godz. 18
Jowita Ochocińska