Klub Melomana

28.09.10

10. spotkanie

Klub Melomana

Czas wakacji już za nami. W Filharmonii Pomorskiej wrzesień jest miesiącem intensywnej pracy związanej z  48. Bydgoskim Festiwalem Muzycznym.

Nie mogło zabraknąć na spotkaniu wielkich osobowości muzycznych goszczących podczas Festiwalu. Ucieszyliśmy się zatem, że zaproszenie Klubu przyjął Konstanty Andrzej Kulka zaliczany do grona naj­wybit­niej­szych skrzyp­ków swojego pokolenia. Jako solista koncertował z wieloma renomowanymi orkiestrami, takimi jak: Ber­liner Phil­harmoniker, Chicago Sym­phony, Lon­don Sym­phony, English Cham­ber, Fil­har­monia Lenin­gradzka. Uczest­niczył także w prestiżowych festiwalach muzycz­nych, m.in.: w Ber­linie, Bor­deaux, Lucer­nie i wielu innych. W spotkaniu gościliśmy również Tomasza Strahla najmłodszego profesora sztuk muzycznych w Polsce. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Artysta jest laureatem konkursów polskich i międzynarodowych. Jest również laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Byliśmy świadkami spotkania dwóch znakomitych polskich muzyków. Mogliśmy posłuchać o ich dzieciństwie, przygodach związanych z muzyką i przyszłych planach artystycznych. Muzycy byli bardzo otwarci i z przyjemnością odpowiadali na pytania melomanów. Po spotkaniu udaliśmy się wspólnie na koncert. Usłyszeliśmy utwory Chopina, Rachmaninowa i Mendelssohna w interpretacji naszych gości oraz Krzysztofa Jabłońskiego, który  wspólnie z Tomaszem  Strahlem założył duet Chopin Duo. Od 2005 jest członkiem Kwintetu Warszawskiego. Nagrywa dla radia i telewizji w wielu krajach. Ma w dorobku wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i w Polsce. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sala wypełniona była po brzegi, koncert wzbudził pozytywne emocje, a melomani podziękowali artystom gromkimi brawami na stojąco.  

Z przyczyn od nas niezależnych następne spotkanie odbędzie się w czwartek 2 grudnia 2010 o godz. 16 w foyer Filharmonii. Gościem specjalnym będzie Paweł Wakarecy, który otrzymał  wyróżnienie XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).

Jowita Ochocińska

Bilety 24