10.02.09
13. spotkanie
Trzynaste spotkanie Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej wypełnił śpiew w wykonaniu zarówno najmłodszych śpiewaków, uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina, jak już przygotowujących się do profesji śpiewaka operowo-operetkowego, czyli uczniów Wydziału Wokalnego PZSM.
Pedagodzy pełni pasji do muzyki, zwłaszcza sztuki śpiewu chóralnego żądając powrotu do szkół obowiązkowych lekcji muzyki oraz chórów szkolnych, są głęboko przekonani, że niosą one ze sobą niezbywalne i trwałe wartości. Bowiem dzieci przez śpiew mogą radować się życiem, doświadczać bogactwa muzyki, czerpać satysfakcję ze wspólnego śpiewania; przez przyjemnie spędzony czas uczą się wewnętrznej dyscypliny, otwierają na świat kultury. Zbiorowy śpiew rozwija nie tylko muzycznie. Poprzez coraz lepszy warsztat wokalny udaje się poznawać ciągle nowe, ciekawsze i trudniejsze utwory; z czasem literaturę jednogłosową można zastąpić wielogłosem, który uwrażliwia na piękno współbrzmień a udane wykonania dają dużo satysfakcji z podjętego wyzwania i wspólnie osiągniętego celu. Śpiew zbiorowy daje także możliwości posługiwania się poznaną notacją muzyczną, uczy systematyczności i odpowiedzialności. Dla dzieci w wieku szkolnym może stać się ważnym czynnikiem rozwoju ich osobowości, wrażliwości i wyobraźni, sposobem organizowania czasu wolnego, skutecznym środkiem wychowawczym. Doświadczenia muzykowania w wieku szkolnym mogą być ważnym elementem ukształtowania się potrzeby kontaktu ze sztuką i świadomego jej odbioru w dorosłym życiu.
Niewątpliwie do ścisłego grona tych osób, które kochają śpiew i kochają go uczyć należy p. Agnieszka Sowa, pedagog i dyrygentka, która na lutowym spotkaniu Klubu przeprowadziła pokazową i wzorcową próbę Chóru Dziecięcego Rubinki, działającego przy Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina. Próbę poprzedził piękny popis śpiewu, poczynając od najmłodszych solistów Chóru i kończąc na wychowankach Wydziału Wokalnego PZSM. Pani Agnieszka przeprowadziła swego rodzaju warsztaty wokalne – Głos ludzki jako instrument – które wielu Klubowiczom uświadomiły, jak trudna, wyboista i długa jest droga do profesji śpiewaka solowego, ale jednocześnie wspaniała, pełna przygód, sukcesów i osobistych satysfakcji.
Naszymi specjalnymi gośćmi byli:
soliści Chóru Dziecięcego Rubinki: Julia Skotarczak, Julia Kulessa, Patrycja Gładkowska , i Błażej Chorobiński
uczennice Wydziału Wokalnego (klasa prof. Wojciecha Pospiecha): Antonina Kiepuszewska, Izabella Wiśniewska, Katarzyna Cerkaska.
Dziękujemy serdecznie za udział w XIII Spotkaniu KPFP i gratulujemy gorąco wielkiego talentu.
Klubowicze spędzili bardzo miłe popołudnie, słuchając piosenek i pieśni w znakomitym, profesjonalnym wykonaniu uczniów Szkoły. Nie szczędzili słów pochwały, podkreślając nie tylko talent młodych ludzi, ale również ich pasję, radość śpiewania, godne podziwu ogromne zaangażowanie w swoje dzieło. Jest to postawa wzorcowa dla młodzieży w dzisiejszych czasach, w których rządzi komercja, miałkie produkcje epoki MTV, powszechna moda na niewrażliwość, brak szacunku dla tzw. kultury wysokiej.
Szczególne słowa uznania kierujemy pod adresem pedagoga, pani Agnieszki Sowy, która potrafiła przekazać swoim wychowankom miłość do śpiewu i muzyki, upodobanie do wzbogacania życia duchowego, czyli to wszystko co sprawia, że nasze życie staje się godne i piękniejsze. Można mieć tylko nadzieję, że do wszystkich polskich szkół wróci przedmiot pt. ŚPIEW.
DZIĘKUJEMY Państwu Bożenie i Romanowi Bąkom, dzięki którym mogliśmy też osłodzić łakociami nasze spotkanie.
Mariola Grochowina