Klub Melomana

01.02.10

19. spotkanie

Klub Melomana
zdjęcie portretowe młodej kobiety, z jasnymi włosami średniej długości

Karnawał to przede wszystkim czas tańca, pełen radości życia, humoru i w takim pogodnym nastroju upłynęło nam spotkanie Przyjaciół Filharmonii (01.02.2010).

Naszym gościem specjalnym był prof. Janusz Stanecki. Dziekan IV Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej, chórmistrz, dyrygent, profesor sztuk muzycznych Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Opowiedział nam o  strukturze uczelni muzycznej i przybliżył historię powstania nowego kierunku – Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Część artystyczną wypełnił występ  zespołu  Kamila Abrahamowicz Quartet,  który istnieje od 2005. W jego skład wchodzą: Kamila Abrahamowicz – wokal, Michał Szlempo – fortepian, Michał Rybka – bas, Bogumił Boogie Romanowski – perkusja. Członkowie zespołu to  studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, których połączyła wspólna pasja do jazzu. Na początku 2006 kwartet nagrał w bydgoskim Radiu PiK demo, dzięki któremu dostał się na II Międzynarodowe Integracje Muzyczne w Żyrardowie i wywalczył pierwsze miejsce oraz  nagrodę indywidualną dla Kamili Abrahamowicz. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. najpopularniejsze standardy jazzowe i utwory karnawałowe.

Jazz, którym pasjonują się młodzi muzycy to gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej. Stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Charakteryzuje się rytmem synkopowanym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Miało to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nie znający nut potomkowie niewolników.  

Bardzo dziękujemy  profesorowi Januszowi Staneckiemu i jego studentom za tak miłe dla nas zaangażowanie i poświęcenie nam swojego cennego czasu. Klubowiczom ten pełen relaksu wieczór sprawił wiele przyjemności i nagrodzili artystów gromkimi brawami.

foto Klaudia Hołub-Grzesło

Bilety 24