Klub Melomana

07.09.09

16. spotkanie

Klub Melomana
Malwina Saganowska

7 września 2009 gościliśmy zarówno Klub Przyjaciół Filharmonii, jak i Klub Młodego Melomana. Pierwsze powakacyjne spotkanie naszych sympatyków odbyło się w licznym gronie i jak zawsze w miłej atmosferze przy muzyce, a także kawie i małym co nieco.

Jak wiadomo, wrzesień w Filharmonii Pomorskiej to czas intensywnych prac związanych z festiwalem, tym razem – XV Międzynarodowym Festiwalem Musica Antiqua Europae Orientalis, toteż znaczna część naszego spotkania była poświęcona tematyce bydgoskiego święta muzyki. Poruszaliśmy również kwestie wstępnych planów działalności Klubów w nowym sezonie 2009/2010, który w związku z obchodami Roku Chopina przebiegać będzie głównie pod znakiem twórczości mistrza. Z tej racji, po części organizacyjnej, spotkanie dopełnił mini recital Chopinowski w wykonaniu naszego gościa, 21-letniego, utalentowanego pianisty Pawła Wakarecego, studiującego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń. Paweł zdobywał laury licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodzieży (w Żaganiu, Gorzowie Wlkp., Szafarni, Koninie, Krakowie), jest laureatem nagród specjalnych VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz półfinalistą IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (2008). Wielokrotnie występował jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Koncertował w licznych miastach Polski, a także za granicą (w Kaliningradzie, Sztokholmie, Sofii, na Gwadelupie). Półgodzinny występ okazał się wielkim popisem artystycznym Pawła i został przyjęty niezwykle ciepło i z niekłamanym uznaniem przez Klubowiczów, o czym świadczyły ich gromkie brawa. Młody artysta jest w trakcie intensywnych przygotowań do udziału w Konkursie Chopinowskim (Niemcy, listopad 2009), naturalnie więc zaprezentował nam część swojego repertuaru konkursowego. Usłyszeliśmy m.in. Nokturn F-dur op. 55 nr 2 , Balladę g-moll op.23 oraz Mazurki g-moll, C-dur, As – dur.

Trzymamy mocno kciuki za Pawła, oby konkursowe zmagania z muzyką Chopina w Niemczech przyniosły młodemu pianiście jak największy sukces!

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół w poniedziałek, 26 października 2009 o godz. 16 w foyer
.

Jowita Ochocińska

Bilety 24