Klub Melomana

07.12.09

18. spotkanie

Klub Melomana

Hej kolęda, kolęda…

W świątecznym nastroju upłynęło już osiemnaste spotkanie Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej (7.12.2009) i przy dźwiękach kolęd, których przecież nie mogło zabraknąć… A najpiękniejsze  i najbardziej wzruszające są te w wykonaniu dzieci i z tej racji zaprosiliśmy specjalnych gości – mianowicie w widowisku słowno-muzycznym wystąpili podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 w Bydgoszczy. Przedstawił się nam Zespół „Melodynki”, skupiający dzieci sześcio- i siedmioletnie, które występują podczas różnorakich imprez okolicznościowych i środowiskowych. Należą do niego: Julia Brymora, Alicja i Aleksandra Mostowskie, Dominika Smoczyńska, Agnieszka Rolbiecka oraz Aleksandra Kortas. Z kolei  starsze dziewczęta tworzą zespół „AGA”. W jego skład stale wchodzą Angelika Gołembiewska, Agata Grzegorzewska, Agata Przastek, a podczas tego spotkania dodatkowo wystąpiły Olimpia Łaniecka, Marta Grudzińska, Marlena Szczółko oraz Marcelina Skowron. Zespół AGA istnieje od 2005, ma w swoim repertuarze piosenki młodzieżowe, filmowe, musicalowe, żołnierskie i patriotyczne oraz kolędy i pastorałki. Jest laureatem licznych regionalnych i ogólnopolskich konkursów piosenki min. „Szlagier”, „Ja po prostu mam talent”, „Wokalis”, konkursów piosenki żołnierskiej i patriotycznej, konkursów kolęd i pastorałek. Zespoły pracują pod kierunkiem pani Hanny Żółkoś. Pani Żółkoś jest nauczycielem, dyrygentem, autorką programów dydaktycznych, układów tanecznych dla dzieci, opracowań wokalnych, uczestnikiem ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. W chwili obecnej prowadzi chór kameralny „Cantemus” działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni i chór kameralny „Bel Canto” przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bydgoszczy oraz mniejsze młodzieżowe  zespoły wokalne.  Chóry i zespoły wokalne prowadzone przez panią Hannę Żółkoś rokrocznie zdobywają nagrody w licznych konkursach oraz  przeglądach wokalnych i chóralnych.

Uczestnicząc w tym spektaklu podziwialiśmy poruszenie i pełne zaangażowanie naszych miłych, uzdolnionych gości, wręcz pasję do muzyki i poezji, i nasuwa się chyba bardzo słuszna konkluzja w świetle dzisiejszej rzeczywistości: jak ważną rolę wychowawczą i edukacyjnąpełnią takie placówki, jak właśnie bydgoski MDK Nr 2, jaką ma wartość i jakie bezcenne korzyści przynosi praca animatorów kultury w podobnych ośrodkach. Należy spostrzegać i pochwalać na każdym kroku ich działania w dziedzinach tak zaniedbywanych obecnie przez szkołę.

Dziękujemy serdecznie i gratulujemy Pani Hannie Żółkoś i jej wychowankom  tak interesującego występu z kolędami, życząc powodzenia w tej żmudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy z dziećmi i młodzieżą. Oby Nowy Rok przyniósł kolejne sukcesy Pani Hannie i jej zespołom, a młodym wykonawcom życzymy z całego serca nieustającego zapału do nauki i kontynuowania swej pięknej pasji, czyli wspólnego śpiewania. Niechaj muzyka wypełnia Wasze  serca przez całe życie.

Zachęceni przez młodzież Klubowicze pośpiewali jeszcze kolędy i pastorałki, wspomożeni fachowo przez kolegę z zaprzyjaźnionej Opery, czyli Jurka Trelę oraz  przy akompaniamencie trąbki, czyli naszego, niezawodnego przy takich okazjach, kolegi Henia Drążka i fortepianu, przy którym usiadł Zbyszek Bardadyn,  z kolei nasz kolega z bydgoskiej branży rozrywkowej.

Było miło, przyjaźnie… Do zobaczenia w Nowym 2010 Roku – oby był dla nas wszystkich pomyślny!

Mariola Grochowina

Bilety 24