Klub Melomana

17.01.11

24. spotkanie

Klub Melomana

Młodość, świeżość, pięknie zgrane głosy, a nade wszystko szczera pasja i  radość wspólnego śpiewania – tak właśnie zaprezentował się Chór Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy pod kierunkiem pani Agnieszki Sowy na tradycyjnym „spotkaniu kolędowym” Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej.

Klubowicze spędzili bardzo miłe popołudnie, słuchając pięknych kolęd polskich i zagranicznych w znakomitym, profesjonalnym wykonaniu chórzystów UTP. Nie szczędzili zatem słów podziwu i pochwały, podkreślając nie tylko talent młodych ludzi, ale ogromne zaangażowanie w swoje dzieło. Niewątpliwie jest to postawa wzorcowa dla młodzieży w dzisiejszych czasach, w których rządzi komercja, raczej miałkie produkcje epoki MTV, „lans” na niewrażliwość oraz  brak zainteresowania, ba nawet szacunku dla tzw. kultury wysokiej. Śpiewać w chórze? To obciach! A jednak… są chlubne wyjątki. Chórzyści UTP to zasadniczo tzw. “umysły ścisłe” – matematycy, fizycy, biolodzy, mechatronicy, itp., ale mają niezwykle “artystyczne dusze” – należy zatem wyrazić ogromne uznanie dla władz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego za tę szczególną dbałość również o ten  humanistyczno-kulturowy  aspekt życia UTP i jej studentów.

Wiele słów podziwu kierujemy pod adresem pani Agnieszki Sowy, która potrafiła przekazać swoim Podopiecznym  tę szczerą miłość do śpiewu, muzyki, upodobanie do wzbogacania życia duchowego, czyli to wszystko co sprawia, że nasza rzeczywistość szlachetnieje, staje się lepsza i bardziej kulturalna. Można mieć tylko nadzieję, że do wszystkich polskich szkół i uczelni wróci chlubna tradycja upowszechniania  i uprawiania chóralistyki, bowiem piękna i pociągająca wieloma walorami sztuka śpiewu chóralnego powinna  zaistnieć na co dzień w naszym życiu.

Życzymy gorąco wielu  sukcesów na niwie muzyki, i mamy nadzieję, że przyszłość przyniesie jeszcze wiele okazji do posłuchania tego rozkwitającego pod pieczą p. Agnieszki, coraz świetniejszego Chóru.

A oto parę słów o naszych przemiłych Gościach:

Agnieszka Sowa – dyrygent, kierownik artystyczny

Jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1999). Laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (1998, III nagroda) i stypendystka Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające osiągnięcia w nauce (1998/99). Swoje umiejętności oraz wiedzę potwierdziła kończąc z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie przy AM w Bydgoszczy i CAK w Warszawie (2002). Ponadto korepetytor muzyczno-wokalny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy – dyrygent Chóru Dziecięcego „Małe Rubinki”, Chóru „Rubinki”, zespołów wokalnych na Wydziale Wokalno-Aktorskim, jak również prowadzi zajęcia emisji głosu w OSM II st .

Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Działający pod protektoratem Jego Magnificencji Rektora to najmłodszy zespół bydgoskich uczelni, choć tradycja chóralna Uniwersytetu sięga lat 70. Od października 2007 pracuje pod kierunkiem Agnieszki Sowy. Skupia w swym gronie studentów, absolwentów UTP jak i innych uczelni bydgoskich. Wszystkich łączy pasja twórczej działalności i pełne poświęcenia umiłowanie muzyki. Dotychczas zespół wystąpił ponad czterdzieści razy, uświetniając ważne uroczystości zarówno macierzystej uczelni, jak i miasta. Do ważnych należą koncerty w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, koncerty kolęd i pastorałek w kościele filialnym  pw. Św. Marii Magdaleny we Włókach dla Stowarzyszenia Przyjaciół Dorzecza Dolnej Wisły. W czerwcu 2009 Chór zadebiutował na Międzynarodowym Konkursie “Święto Pieśni” w Ołomuńcu zdobywając Złoty Dyplom i Złoty Medal. W 2010 zespół zaprezentował się w trzech konkursach, zdobywając: Srebrne Pasmo podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, I miejsce i nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiegona XIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej w Rzeszowie, I wyróżnienie w kat. B i nagrodę Starosty Powiatu Wejherowskiegona XXII MIĘDZYNARODYM FESTIWALU MUZYKI RELIGIJNEJ im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii.

Mariola Grochowina

Bilety 24