Klub Melomana

10.06.11

25. spotkanie

Klub Melomana

Za nami ostatnie wspólne spotkanie w sezonie artystycznym 2010/2011 Klubu Przyjaciół Filharmonii i Klubu Młodego Melomana, które niewątpliwie upłynęło nam w przemiłej atmosferze. Gościem specjalnym spotkania była jedna z najbardziej utalentowanych młodych polskich dyrygentek Marzena Diakun.

Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno – operową w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w klasie Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Stypendystka ministra kultury (2005). Doskonaliła swoje umiejętności na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach dyrygenckich. Debiutowała w 2002 roku (II rok studiów) prowadząc finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską i solistami, o którym mówi, że było to niesamowite przeżycie, tym bardziej że miała niespełna miesiąc na przygotowanie tak prestiżowego koncertu, z niebywale trudnym repertuarem nie mając za dużego doświadczenia. Kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii i Danii jako dyrygent z Orkiestrą Opery Polskiej. Współpracowała z wybitnymi wokalistami scen wrocławskiej i poznańskiej opery. Jako dyrygent gościnny współpracuje m. in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Filharmonii Czeskiego Radia, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wrocławskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Rzeszowskiej. Jest laureatką m. in.: II wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2006), nagrody „Stoart” dla najlepszego Polaka na VIII Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2007). Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się m.in. na czym polega praca dyrygenta, jak pracuje się z orkiestrą,  a po spotkaniu wszyscy udaliśmy się na koncert pt. Romeo i Julia, podczas którego zabrzmiały najpiękniejsze fragmenty z Suit Romeo i Julia Prokofiewa a w drugiej części koncertu usłyszeliśmy przepiękną Uwerturę– fantazja Romeo i Julia Czajkowskiego. Koncertem dyrygowała Marzena Diakun.

Dziękujemy wszystkim klubowiczom za uczestnictwo w naszych spotkaniach oraz życzymy wszystkim pogodnych wakacji i udanego wypoczynku!

Do zobaczenia we wrześniu na 49 BFM!

Bilety 24