Klub Melomana

24.10.11

27. spotkanie

Klub Melomana

27. spotkanie Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej w dniu  24 października 2011, z początkiem sezonu  2011/2012 otworzyła czwórka wyjątkowych muzyków, na co dzień związana z etatowymi zespołami FP.

Wielu poszukujących, energicznych instrumentalistów swe pasje muzyczne nieustannie rozwija, poszerzając o nowe doświadczenia i znakomitą formą do „wyżycia” się na tym polu i sprawdzenia swych umiejętności są niewątpliwie kwartety. Podczas tegorocznego 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego zainaugurowała i zaprezentowała się bydgoskim melomanom nowo powstała formacja – PADEREWSKI KWARTET BYDGOSZCZ. Kwartet smyczkowy powstał z inicjatywy  pierwszej skrzypaczki  Orkiestry Symfonicznej, od 2010 koncertmistrzyni Aldony Cisewskiej, która  po pierwszych latach nauki w klasie Stefana Hermana, studia podjęła w Essen, podyplomowe skończyła w Londynie  i ma na swym koncie wiele nagród i koncertów w świecie. Do  swego projektu przyciągnęła znakomitych instrumentalistów skrzypka Marcina Pawełczyka – absolwenta bydgoskiej Uczelni, gdzie studiował pod kierunkiem Ireny Żarnowskiej i Katarzyny Cąbrowskiej, od 2006 gra w OS FP i  jest kierownikiem II skrzypiec;  altowiolistę Zbigniewa Milewskiego z Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, podobnie zdobył dyplom Akademii w Bydgoszczy (w klasie Jana Paruzela), od 1993 muzyk solista, kameralista CB, związany także z Kwartetem Pomorskim;  Macieja Kamrowskiego, I wiolonczelę i koncertmistrza  symfoników – absolwenta AM w Bydgoszczy w klasie Romana  Sucheckiego, w której pełni funkcję adiunkta, od 2001 koncertmistrz grupy wiolonczel.  W ramach założeń edukacyjnych tych spotkań Elżbieta Małek, przedstawiła klubowiczom kwartet jako formę muzyczną (geneza, kompozytorzy – czołowi przedstawiciele), i jako zespół instrumentalny, w tym wypadku składający się wyłącznie ze „smyczków”– dwoje  skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Kwartet smyczkowy ma bardzo bogatą historię. Jego początki sięgają epoki baroku, ale właściwy kwartet smyczkowy ukształtował się w okresie klasycyzmu.  Za “ojca” tego gatunku uważany jest Joseph Haydn, którego 76 kwartetów, cieszących się ogromną popularnością w całej Europie, stworzyło podstawy nowoczesnej muzyki kameralnej. Za okres rozkwitu kwartetu smyczkowego uważa się klasycyzm. Była to wtedy bardzo popularna forma muzykowania w zamożnych domach, a więc i repertuar na ten zespół powstawał bardzo obfity. Kwartety komponowali m.in.: Mozart i Beethoven, a w romantyzmie: Schubert, Mendelsohn, Schumann, Brahms, Czajkowski, Dvorak. Kwartet smyczkowy w XX wieku przeżył prawdziwy renesans.  Pisali na ten zespół m.in.: Debussy, Bartok, Szostakowicz, Strawiński, Szymanowski, Penderecki  i  wielu innych. Nasi goście, w krótkiej prezentacji muzycznej, zagrali fragmenty kwartetów Mozarta i Beethovena.

Profesjonalizm muzyków, ich wyczuwalna pasja oraz piękno muzyki kameralnej prawdziwie zachwyciło licznie zgromadzonych klubowiczów, którzy gromkimi brawami nagrodzili występ artystów. Na zakończenie przedstawione zostały oferty koncertowe, jakie zawarte są w planach Filharmonii do końca bieżącego sezonu.

08.12.2011 godz. 18 odbędzie się spotkanie kolędowe, wystąpi zespołu smyczkowy Barock Quartet. Zapraszamy!

Mariola Grochowina

Bilety 24