Koncerty szkolne

Koncerty szkolne

Koncerty szkolne, nazywane także audycjami muzycznymi, organizowane są w sali kameralnej Filharmonii oraz w placówkach oświatowych, głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Oferta edukacyjna skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaka po maturzystę. Zachęcamy do zapoznania się z tematami koncertów organizowanych w sali kameralnej, dedykowanych dzieciom młodszym (przedszkola i klasy I–III), dzieciom starszym (klasy IV–VIII) oraz koncertów wyjazdowych.

Powrót do Filharmonii. Ależ emocje!

formularz zamówienia audycji

7–9 września 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Powrót to gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy budzi wielkie emocje. Nie było nas tutaj długo. Zbyt długo z estrady sali koncertowej nie płynęły dźwięki. Przerażająco długo fotele dla melomanów straszyły pustką. Ale to już było i oby nie wróciło więcej.

W tym sezonie koncertowym opowiadać będziemy o instrumentach i emocjach, z którymi się kojarzą. Poznamy instrumenty, ich mocne i słabe strony, ich najskrytsze sekrety, zaskakujące brzmienia, a nader wszystko ulegniemy magii ich dźwięków i wrażeniom jakie wywołają. Wrześniowy koncert przygotuje nas na emocjonujące spotkania z artystami i instrumentami których są wirtuozami.


Dobrze znajomy kwartet

18–21 i 27 października 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Kwartet to czworo. Poznamy kwartet chordofonów – instrumentów strunowych. Och! Instrumentów posiadających struny jest wiele. Znamy takie, które szarpać należy, by powstał dźwięk, takie po których smyczkiem przeciągnąć trzeba, by się odezwały, a nawet liczne instrumenty, w których struny uderzamy, by popłynęła muzyka. Mają różne brzmienia. Do wykonywania różnego charakteru muzyki są angażowane. Czarowna harfa pasuje do bajek, gitara to wierny przyjaciel podczas wędrówek i akompaniator w czasie spotkań, fortepian… niezastąpiony. Są wśród chordofonów takie, które szczególnie lubią ze sobą grać, uzupełniają się znakomicie… a artyści pokażą, że i w przypadku instrumentów sprawdza się przysłowie „Kto z kim przestaje, takim się staje”. Strunowe smyczkowe!


Biało-czerwone dźwięki i słowa

15–18 i 24 listopada 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Czy taki tytuł może kryć lekcję patriotyzmu? Tak! Listopadowy koncert utwierdzi nas w poczuciu dumy, iż jesteśmy Polakami, a rytm grany na werblu stanie się solidną podstawą do zaprezentowania utworów budujących patriotyczną postawę u najmłodszych. Przekażemy ważne informacje dotyczące pochodzenia i powstania hymnu państwowego, a co najważniejsze, wykonamy go prawidłowo, czyli zgodnie z ustawą z dnia 31. stycznia 1980 roku, art.12.3. Brzmi poważnie? To poważny temat. Nie zabraknie uśmiechu wywołanego przez słowa pieśni, rytmicznego maszerowania i radosnych okrzyków. Tego bądźcie pewni!


13–16 i 22 grudnia 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Instrumenty roziskrzone na święta

Świąt w ciągu roku mamy mnóstwo, a tylko jedne są roziskrzone, pełne złota i blasku. To Święta Bożego Narodzenia. Już od początku grudnia blasku nabierają nasze ulice, sale przedszkolne, klasy w szkołach, a wreszcie nasze domy. Wszystko to za sprawą girland, gwiazdek, światełek, ozdób choinkowych… Podczas tego koncertu roziskrzymy instrumenty. Będą pięknie błyszczały w świetle reflektorów, będą iskrzyły dźwiękami skomponowanymi na świąteczny czas. To spotkanie będzie, jak rozpakowywanie prezentu: ekscytujące, zaskakujące i ozdobi nasze twarze uśmiechem.


(U)Cha… Cha… (NY)Klarnet

5 i 10–13 stycznia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Początek roku kalendarzowego to karnawał. Marzymy, by jego czas wypełniła pyszna zabawa. Zatem dołożymy wszelkich starań aby nasi młodzi melomani spędzając z nami 45 z 60 480 minut karnawału, byli rozradowani, szczęśliwi… po prostu uchachani. Dobrą zabawę zapewni porywająca do tańca muzyka, w której prym będzie wiódł klarnet a fachowość kroków owego tańca, zapewni obecność i czujne oko tych, którzy w tańcu podeszwy niejedne już zdarli. Oj dana dana ucha… cha!


Rozważna tuba i rozbrykany flecik

14–17 i 23 lutego 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Tuba to instrument bardzo duży. Flet może być naprawdę niewielki. W oba dmiemy powietrze, by zagrały. Czy w oba taką samą jego ilość? To instrumenty z różnych grup: tuba jest dętym blaszanym, flet dętym drewnianym chociaż oba wykonane z metalu. Czy ma to znaczenie dla sposobu gry na nich? Zgodnie z tematem, tuba zaprezentuje swą powagę, a flecik będzie brykał. Wspólnie postaramy się rozbrykać tubę i „rozważyć” flecik. Rezultat może być zaskakujący.


Gniewny fagot

14–17 i 23 marca 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

W muzycznej bajce Sergiusza Prokofiewa Piotruś i wilk instrumenty przedstawiają poszczególne postacie. Z tych już Wam znanych flet jest ptaszkiem, klarnet kotkiem. Na tym koncercie pysznił się będzie instrument, który kompozytor obsadził w roli nieco gderliwego dziadka. Słusznie gniewał się na Piotrusia za lekkomyślność. Faktycznie fagot nadaje się do tej roli znakomicie. Jako dziadek czarownie opowiada bajki. Zrobimy tak… obłaskawimy dziadka Fagot – znajdziemy na to sposób, a wówczas on odwzajemni się nam niejedną piosenką z bajki.


Przechytrzona Gran cassa

4–7 i 13 kwietnia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Gran cassa to wielki bęben, pyszniący się na estradzie podczas koncertów symfonicznych. W muzyce rozrywkowej znany jest też jako bęben basowy, bęben taktowy, taktownik lub centrala. Od razu widać, iż to ważna persona. Króluje wielkością wśród instrumentów perkusyjnych. Zna się na wielu rodzajach muzyki, wszędzie ją słychać… i to słychać dobrze. Spróbujemy tej wielkiej strażniczce rytmu zrobić prima aprilisowego psikusa. Czy uda nam się ją przechytrzyć?


Wstydliwa gitara i zazdrosna gitara

9–12 i 18 maja 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Gdy ktoś jest wstydliwy mówi cichutko, staje z boku i można wysnuć przypuszczenie, że chciałby być niewidzialny. Wśród instrumentów też mamy niezbyt głośne. Można odnieść wrażenie, że wstydliwe. Zaliczamy do nich gitarę akustyczną. Nie pcha się na estrady, woli wędrówki, muzykowanie przy ognisku. Jej kuzynka, gitara elektryczna… o, ta potrafi być głośna. Z zazdrości o mocny wolumen pozwoliła wszczepić sobie przetwornik. Efekty tego ryzykownego działania poznacie. Gitara akustyczna zachęcać będzie do wiosennej wędrówki, a elektryczna zaprosi na plenerowy koncert. Dla każdego coś muzycznego.


Emocje z klawiatury

6–9 i 15 czerwca 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Sezon artystyczny 2021/2022 rozpoczęliśmy bardzo rozemocjonowani. Pełni radości, że możemy znowu występować. Owe emocje towarzyszą nam na każdym z koncertów. Widzimy je również u publiczności. Dostrzegamy uniesione brwi, które świadczą o zdziwieniu słuchaczy, usta rozciągnięte w uśmiechu, oznaczające zadowolenie. Zdarza się przyuważyć gniewną minę, która ku naszej uciesze, znika w chwili gdy zabrzmi muzyka. Z podobnych spostrzeżeń korzystamy tworząc emotikony. Powstają przy pomocy klawiatury komputera. Wystarczą proste znaki graficzne i emocje gotowe jak na dłoni. A czy klawiatura fortepianu da radę wywołać emocje na Waszych twarzach? Czy to zadanie jest wykonalne? Sprawa trudniejsza i z pewnością wymagająca Waszej obecności.

Z wizytą w Filharmonii

27–28 września2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Co oznacza wyrażenie „orkiestra pod batutą…”? Czy można urazić dyrygenta klaszcząc? Kiedy powinniśmy wejść na salę koncertową, jeżeli spóźniliśmy się na ostatni dzwonek? I gdzie dokładnie leży złoty środek na linii frak – dres? Na te i inne pytania odpowiemy tuż po wakacyjnej przerwie. Przypomnimy sobie zasady i zwyczaje panujące na koncertach w filharmonii. Podzielimy się naszymi sekretami i poradzimy, jak uczestniczyć w koncercie, aby w pełni docenić płynące z instrumentów dźwięki. Wspólnie sprawdzimy, co dzieje się za kulisami świątyni muzyki poważnej.


Wiwat król!

25–26 października 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Jak żyło się na dworze królewskim? Co robił tam błazen? I jakiej muzyki słuchał król? Październikowe spotkanie wypełnią dźwięki płynące wprost z pięknych wnętrz zamków i pałaców. Zabrzmią utwory wykonywane na dworach Europy. Przy dźwiękach dawnych instrumentów wspólnie zatańczymy menueta.


Muzyczne perły

22–23 listopada 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Perły to niezwykle eleganckie i drogocenne kamienie szlachetne, przyciągające swoim wyjątkowym blaskiem od lat tysięcy lat. Podczas listopadowego spotkania udamy się na poszukiwanie muzycznych perełek. Wspominać będziemy dzieła wielkich artystów, których muzyka towarzyszy nam po dziś dzień. Nie zabraknie polskich akcentów.


Świąteczne prezenty

20–21 grudnia 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły, najbardziej wyczekiwany czas w roku. Grudniowe, mroźne spotkanie umilą nam hity świątecznej muzyki. W programie znajdą się znane i lubiane przeboje świąteczne z całego świata. Zagramy i zaśpiewamy także najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.


Kujawskie zapusty

3–4 stycznia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Kiedy na dworze mróz, zamiecie i gdy mija już czas bożonarodzeniowych świętowań, w kalendarzu ludowym rozpoczynają się zapusty. Nasze tegoroczne karnawałowe spotkanie wypełnią swawolne, głośne, kolorowe i pełne fantazji zabawy. Do tańca zagra nam kapela grająca na instrumentach, które można było usłyszeć przed laty na wiejskich zabawach.


Z muzyką w windzie

21–22 lutego 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Czy tego chcemy, czy też nie, muzyka jest obecna w naszym życiu. Zdarza się, że jej nie dostrzegamy, choć pełni bardzo ważną rolę. To właśnie ona informuje nas, że trzeba odebrać telefon, że ktoś właśnie włącza komputer, a w telewizji rozpoczyna się nasz ulubiony program. Ten koncert będzie ukłonem w stronę muzyki użytkowej. Zabrzmi muzyka z radia, telewizji, komputera, windy, ulicy i supermarketu, nie zabraknie oczywiście przeboju Francisco Tárregi. Wyjaśnimy między innymi, skąd wzięła się muzyka w windzie oraz w jakim rytmie najlepiej robić zakupy.


Muzyczna ptaszarnia

21–22 marca 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Budzą nas od rana, ale niektóre możemy usłyszeć również nocą. Ćwierkają, świergolą, gwiżdżą, pohukują, turkocą, skrzeczą. Ich śpiew poprawia nastrój i kojarzy się z beztroskimi chwilami, które miło wspominamy. To właśnie one jako pierwsze oznajmiają nam nadchodzącą wiosnę. Na marcowym koncercie zabrzmią pierwsze zwiastuny wiosny. Dźwiękami instrumentów dętych drewnianych będziemy naśladować nie tylko wesołe ptasie trele, ale też ich dźwięczne kłótnie.


Akademia jazzu

11–12 kwietnia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Trochę perkusyjnego hałasu, szczypta improwizacji, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu! Oto przepis na kwietniowy koncert podczas którego udamy się w podróż do Ameryki Północnej. U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego wspólnie będziemy poznawać kolebkę jazzu i wsłuchiwać się w jej różne oblicza. Przybliżymy Wam także muzykę wielkich mistrzów w nieco innym, jazzowym brzmieniu. Bo jak się okaże jazz i klasyka – to wszystko muzyka!


Czy śpiewać każdy może? Śpiewająca majówka

16–17 maja 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Muzyka może wiele wyrazić. Działa na naszą wyobraźnię, rodzi marzenia, potrafi wzbudzić i ukoić niepokój, spotęgować uczucie triumfu albo trwogi. W maju udamy się do teatru, w którym rzeczy zwykłe stają się niezwykłe, a niemożliwe – łatwe do urzeczywistnienia. Wspólnie odkryjemy sekrety dzieła operowego i poznamy tajniki głosu. Odpowiemy także na tytułowe pytanie czy śpiewać każdy może, a także zdradzimy jak zostać prawdziwym artystą scenicznym! Zapraszamy Was na wspólną majówkową zabawę w najlepszych muzycznych rytmach!


Ulubieńcy publiczności

13–14 czerwca2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30

Ludzie już od ponad 100 lat ulegają czarowi „srebrnego ekranu”. Ale co sprawia, że oglądając film śmiejemy się, wzruszamy, czujemy gniew czy smutek? Na zakończenie sezonu artystycznego zabrzmią największe przeboje bajkowe i filmowe. Podczas koncertu dowiemy się jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu, jakie zadania pełni muzyka w filmie i czy film może istnieć bez muzyki. Opowiemy też o postaciach z bajek związanych z muzykowaniem. Na koniec stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara, a potem… udamy się na zasłużony odpoczynek!

Z wizytą w Filharmonii

Wrzesień 2021

Co oznacza wyrażenie „orkiestra pod batutą…”? Czy można urazić dyrygenta klaszcząc? Kiedy powinniśmy wejść na salę koncertową, jeżeli spóźniliśmy się na ostatni dzwonek? I gdzie dokładnie leży złoty środek na linii frak – dres? Na te i inne pytania odpowiemy tuż po wakacyjnej przerwie. Przypomnimy sobie zasady i zwyczaje panujące na koncertach w filharmonii. Podzielimy się naszymi sekretami i poradzimy, jak uczestniczyć w koncercie, aby w pełni docenić płynące z instrumentów dźwięki. Wspólnie sprawdzimy, co dzieje się za kulisami świątyni muzyki poważnej.


Wiwat król!

Październik 2021

Jak żyło się na dworze królewskim? Co robił tam błazen? I jakiej muzyki słuchał król? Październikowe spotkanie wypełnią dźwięki płynące wprost z pięknych wnętrz zamków i pałaców. Zabrzmią utwory wykonywane na dworach Europy. Przy dźwiękach dawnych instrumentów wspólnie zatańczymy menueta.


Muzyczne perły

Listopad 2021

Perły to niezwykle eleganckie i drogocenne kamienie szlachetne, przyciągające swoim wyjątkowym blaskiem od lat tysięcy lat. Podczas listopadowego spotkania udamy się na poszukiwanie muzycznych perełek. Wspominać będziemy dzieła wielkich artystów, których muzyka towarzyszy nam po dziś dzień. Nie zabraknie polskich akcentów.


Świąteczne prezenty

Grudzień 2021

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły, najbardziej wyczekiwany czas w roku. Grudniowe, mroźne spotkanie umilą nam hity świątecznej muzyki. W programie znajdą się znane i lubiane przeboje świąteczne z całego świata. Zagramy i zaśpiewamy także najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.


Kujawskie zapusty

Styczeń 2022

Kiedy na dworze mróz, zamiecie i gdy mija już czas bożonarodzeniowych świętowań, w kalendarzu ludowym rozpoczynają się zapusty. Nasze tegoroczne karnawałowe spotkanie wypełnią swawolne, głośne, kolorowe i pełne fantazji zabawy. Do tańca zagra nam kapela grająca na instrumentach, które można było usłyszeć przed laty na wiejskich zabawach.


Z muzyką w windzie

Luty 2022

Czy tego chcemy, czy też nie, muzyka jest obecna w naszym życiu. Zdarza się, że jej nie dostrzegamy, choć pełni bardzo ważną rolę. To właśnie ona informuje nas, że trzeba odebrać telefon, że ktoś właśnie włącza komputer, a w telewizji rozpoczyna się nasz ulubiony program. Ten koncert będzie ukłonem w stronę muzyki użytkowej. Zabrzmi muzyka z radia, telewizji, komputera, windy, ulicy i supermarketu, nie zabraknie oczywiście przeboju Francisco Tárregi. Wyjaśnimy między innymi, skąd wzięła się muzyka w windzie oraz w jakim rytmie najlepiej robić zakupy.


Muzyczna ptaszarnia

Marzec 2022

Budzą nas od rana, ale niektóre możemy usłyszeć również nocą. Ćwierkają, świergolą, gwiżdżą, pohukują, turkocą, skrzeczą. Ich śpiew poprawia nastrój i kojarzy się z beztroskimi chwilami, które miło wspominamy. To właśnie one jako pierwsze oznajmiają nam nadchodzącą wiosnę. Na marcowym koncercie zabrzmią pierwsze zwiastuny wiosny. Dźwiękami instrumentów dętych drewnianych będziemy naśladować nie tylko wesołe ptasie trele, ale też ich dźwięczne kłótnie.


Akademia jazzu

Kwiecień 2022

Trochę perkusyjnego hałasu, szczypta improwizacji, ale przede wszystkim mnóstwo uśmiechu! Oto przepis na kwietniowy koncert podczas którego udamy się w podróż do Ameryki Północnej. U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego wspólnie będziemy poznawać kolebkę jazzu i wsłuchiwać się w jej różne oblicza. Przybliżymy Wam także muzykę wielkich mistrzów w nieco innym, jazzowym brzmieniu. Bo jak się okaże jazz i klasyka – to wszystko muzyka!


Śpiewać każdy może?

Maj 2022

Muzyka może wiele wyrazić. Działa na naszą wyobraźnię, rodzi marzenia, potrafi wzbudzić i ukoić niepokój, spotęgować uczucie triumfu albo trwogi. W maju udamy się do teatru, w którym rzeczy zwykłe stają się niezwykłe, a niemożliwe – łatwe do urzeczywistnienia. Wspólnie odkryjemy sekrety dzieła operowego i poznamy tajniki głosu. Odpowiemy także na tytułowe pytanie czy śpiewać każdy może, a także zdradzimy jak zostać prawdziwym artystą scenicznym! Zapraszamy Was na wspólną majówkową zabawę w najlepszych muzycznych rytmach!


Ulubieńcy publiczności

Czerwiec 2022

Ludzie już od ponad 100 lat ulegają czarowi „srebrnego ekranu”. Ale co sprawia, że oglądając film śmiejemy się, wzruszamy, czujemy gniew czy smutek? Na zakończenie sezonu artystycznego zabrzmią największe przeboje bajkowe i filmowe. Podczas koncertu dowiemy się jak wygląda proces powstawania muzyki do filmu, jakie zadania pełni muzyka w filmie i czy film może istnieć bez muzyki. Opowiemy też o postaciach z bajek związanych z muzykowaniem. Na koniec stworzymy własną listę filmowych przebojów wartych Oscara, a potem… udamy się na zasłużony odpoczynek!

Bilety 24