Koncerty szkolne

Zabawnie poubierana młodzież siedzi w szkolnej klasie, jedno z dzieci na tablicy rysuje gitarę elektryczną

Koncerty szkolne, nazywane także audycjami muzycznymi, organizowane są w sali kameralnej Filharmonii oraz w placówkach oświatowych, głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Oferta edukacyjna skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaka po maturzystę. Zachęcamy do zapoznania się z tematami koncertów organizowanych w sali kameralnej, dedykowanych dzieciom młodszym (przedszkola i klasy I–III), dzieciom starszym (klasy IV–VIII) oraz koncertów wyjazdowych.

Termin składania zamówienia do 15-tego dnia miesiąca poprzedzającego koncert.

Wrzeszczy wrzesień, że jesień

19–22 września 2022 | godz. 8.15,  9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Na początku września ciszę szkolnych korytarzy przerywa dzwonek. Ostro odzywa się po dwóch miesiącach wakacyjnego milczenia.  Dla jednych to miły dźwięk, innych może trochę wystraszyć.  Zapowiada przecież koniec beztroski i powrót do obowiązków szkolnych. Na naszym pierwszym po urlopie koncercie, odezwą się dzwonki chromatyczne i zabrzmią dzwony rurowe, by rozpocząć sezon artystyczny 2022/2023. Zagrają solo, ale też ubogacą niejeden utwór. Te instrumenty muzyczne zaprezentują liczną rodzinę perkusyjną, a prowadząca audycję zaprosi znakomitych artystów. Wrzesień zapowiada jesień? Mamy pomysły na spędzanie jesiennych wieczorów i na dźwięki umilające czas nauki. U nas wrzesień pokrzykuje: koncert się szykuje!


Październik chodzi po kraju, cichnie ptactwo w gaju

17–20 i 26 października 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Rozćwierkane, świszczące, kwilące, pitpilitające i rozpimpilone  wiosną i latem ptaki, jesienią przycichają. A skoro przyroda robi miejsce, wkraczamy na estradę z muzyką piękną, wrażliwą i doskonałą jak słowicze tryle, ziębie wołanie o deszcz czy naśladowcze psikusy kosa. Francuski kompozytor i ornitolog Olivier Messiaen napisał koncerty w oparciu o śpiew ptaków. Usłyszycie ich fragmenty. W taki sposób uczcimy przypadający na pierwszy dzień października Międzynarodowy Dzień Muzyki. Poszukamy jej wokół nas. Odnajdziemy w miejscach mniej niż gaj oczywistych. A mając na uwadze ptasi śpiew doskonały, wykonamy „sto lat” z okazji Dnia Nauczyciela. Z pewnością zabrzmi wyjątkowo.


Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja

21–24 i 30 listopada 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
„Już ogień płonie…” Andrzejki obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To czas wróżb i zabawy. Andrzejowe wróżenie z wosku opisał Jan Chęciński, autor libretta do opery Straszny Dwór. Stanisław Moniuszko skomponował piękną, romantyczną muzykę. My zaś, zabierzemy Was do owego Strasznego dworu w Kalinowie, by przypatrzeć się dawnemu obyczajowi wróżenia z wosku. Gospodarz dworu, Miecznik nie wypuści za próg nikogo „aż się każdy jasno dowie, skąd i odkąd w Kalinowie Dwór się strasznym dworem zwie…” Opowiemy o operze z racji niedawnego Światowego Dnia Opery (30 października). Przy okazji,  wspomnimy o kostiumach, rekwizytach, partyturze, libretcie, partii… A może komuś wywróżymy operową przyszłość?


Na Boże Narodzenie weseli się wszystko stworzenie

12–15 i 21 grudnia 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
W polskich utworach świątecznych jest mowa o wielu instrumentach muzycznych i głosie.  Odnajdziemy je śpiewając teksty kolęd, pastorałek i piosenek z dzwoneczkami. Na czym zagrają pastuszkowie? Jaki instrument przyniesie kolędnik za diabła przebrany?  Czy któryś z trzech króli posiadał będzie talent muzyczny? Na te i inne pytania odpowiedź da grudniowe spotkanie. Wszyscy będziemy się weselić, a wspólne muzykowanie sprawi nam ogromną frajdę. To co jest pewne od ponad dwóch tysięcy lat, anioł zaśpiewa anielskim głosem!


Styczeń czas do życzeń

16–19 i 25 stycznia 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Na początku nowego roku składamy sobie życzenia. Trwa to dość długo, czasami cały karnawał! A co, gdyby ten styczniowy „czas do życzeń” zamienić w czas spełniania życzeń?! Wspaniały pomysł!? A skoro karnawał to czas zabaw, witania nowego roku w radosnym nastroju, by zapewnić nam pomyślność i radość na calusieńki rok, to… moim życzeniem będzie, byśmy na koncercie wszyscy tańczyli, klaskali i tupali w takt dynamicznej, porywającej muzyki. Zatem samba, rumba, cza-cza, passodoble i jive. Ukołysze nas walc, rozbawi poleczka. Świętujemy Dzień Pikantnych Potraw, Dzień Bigosu, Dzień Kubusia Puchatka, wykonamy piruet dla Babci i Dziadka. W karnawale same bale!


Lutek bywa różnie zmienny: pół zimowy, pół wiosenny

15 i 20–23 lutego 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
To jak z uczuciami. Nawet z tymi do muzyki. Raz zachwycamy się słowem w muzyce wokalnej, innym razem muzyka instrumentalna silnie do nas przemawia. Podczas tego koncertu dokonamy przewrotu wśród kochających śpiew – ukażemy moc i wagę akompaniamentu. A  tym którzy szczególnie umiłowali kompozycje instrumentalne, pokażemy treści w nich ukryte. Okazją do takiego spotkania stanie się 550. rocznica urodzin tego, który zmienił nasze myślenie o wszechświecie – Mikołaja Kopernika. Zawrócimy w głowach i zmienimy postrzeganie muzyki śpiewanej i muzyki tylko granej (jak często mówią o muzyce wokalnej i instrumentalnej mali melomani). Poszerzymy horyzonty odczuwania i sprawimy, że serce słuchaczy w połowie należeć będzie do śpiewu, w połowie do dźwięków granych na instrumentach, czyli w całości do muzyki. Zapraszamy na randkę z muzyką o sercu z piernika.


W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty

13–16 i 22 marca 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
To polskie przysłowie brzmi jak muzyka. Muzyka Antonio Vivaldiego. Jak jego pierwszy z czterech koncertów skrzypcowych – Wiosna. Słychać w  nim pomruki burzy, są grzmoty… Mnóstwo tam dźwiękowych niespodzianek, skarbów ukrytych ponad 302 lata temu. Odkryjemy je wspólnie z artystami grającymi na instrumentach dawnych. Czym różnią się od współczesnych? Czy gra się na nich trudniej? Te i inne pytania nie pozostaną bez odpowiedzi.  Okazje koncertu są co najmniej dwie: 4 marca Rocznica urodzin Vivaldiego i przypadający na 21 marca Dzień Muzyki Dawnej… ale też pierwszy dzień astronomicznej wiosny i Dzień Piegów, które Antonio Vivaldi zapewne miał, gdyż był „Il Prete Rosso”(Rudym Księdzem).


Dziś pirszèho apréla nie je

17–20 i 26 kwietnia 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Przysłowie, które jest tematem koncertu pochodzi z języka kaszubskiego i znajdując się tutaj, jest małym kwietniowym psikusem. Dla nas stało się przyczynkiem do zaproszenia znawców folkloru kaszubskiego. Skoro nasz koncert, faktycznie, „pirszèho apréla nie je” to świętować na nim będziemy 29. dzień tego miesiąca. To data Międzynarodowego Dnia Tańca i Tancerzy. Podczas tegorocznych koncertów były już karnawałowe prezentacje tańca towarzyskiego, był zmieniający nasze spojrzenie breake dance  czas na taniec ludowy, pora na ludowe zabawy… Kaszubi zarzucą sieci i złowią Waszą uwagę, to pewne!


Witaj nam maiczku słowikiem w gaiczku

15–18 i 24 maja 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Hm… słowiczek w gaiczku? A co gdyby słowiczek zagościł na estradzie Filharmonii Pomorskiej, w sali kameralnej? Słowiczek nie będzie uwięziony w klatce, bo nawet w złotej byłby zasmucony.  Tego słowiczka odnajdziemy w głosie sopranistki. Śpiewaczki, która z lekkością ptasich tryli zdradzi tajniki swojej pracy, zarazi radością którą z niej czerpie, powie jak pokonać tremę, która towarzyszy występom. Wtórował jej będzie głos męski. I choć wysokości śpiewu słowika są nie dla niego, to o słowiku opowie. 20 maja jest Dniem Artysty Śpiewaka. To święto tych, którzy śpiewają opery, operetki i musicale. I właśnie tak, spodziewajcie się dramatycznych operowych arii, tanecznych operetkowych duetów i pogodnych musicalowych songów. Dla każdego coś najlepszego.


Czerwiec – przerwiec, bo przerywa gospodarkę aż do żniwa

12–15 i 21 czerwca 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15
Dla nas czerwiec też przerwiec. Przerywa nasze spotkania na dwa wakacyjne miesiące. Mam nadzieję, że nie przerywa naszego zainteresowania muzyką. Wakacyjny czas, to znakomita okazja do tworzenia własnej muzyki (pomysły zaczerpnijcie z koncertu wrześniowego), spotkań z ulicznymi artystami (po koncercie z lutego będziecie wiedzieć o co chodzi), uczestniczenia w letnich festiwalach (szczególnie dla tych, którzy w marcu pokochali muzykę dawną) oraz wszystkich koncertach, jakie na wakacyjnej mapie kulturalnej napotkacie. Nie straszny Wam też folklor, śpiew operowy, muzyka instrumentalna. Na tym ostatnim koncercie dokonamy podsumowania, wystawimy ocenę i odbierzemy nagrodę.

Płynie Wisła płynie

26–27 września 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wybierzemy się w niezwykłą podróż po Polsce, wzdłuż koryta najdłuższej naszej rzeki Wisły. Zatrzymamy się w poszczególnych regionach naszego kraju, aby poznać tradycje góralskie, kurpiowskie, kujawskie czy pomorskie, usłyszymy nasze tańce ludowe i narodowe, jak kujawiak, obertas, polonez czy mazur. Całej wyprawie krajoznawczej towarzyszyć będzie znana wszystkim piosenka: „Płynie Wisła płynie”. Ruszajmy zatem w podróż od podnóża gór aż do morza.

.


Bach i Beethoven to fajne chłopaki

24–25 października 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Barok i klasycyzm oraz ich najwięksi twórcy muzyczni wszechczasów,  cieszący się światową popularnością. Intensywność uczuć, doskonałość formy, kunszt, wirtuozeria, geniusz i potęga brzmienia. Dziś przenikną się dwie epoki, a tym samym dwa potężne umysły i talenty muzyczne, splotą artystycznie muzykę organową, skrzypcową z muzyką symfoniczną i zespołową.


My Pierwsza Brygada

28–29 listopada 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Jak co roku, w listopadzie, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ze śpiewem na ustach przenikniemy tradycje ułańskie, które wywodzą się od Mongołów i Tatarów.  Jesienny listopad opowie historię polskiej biało-czerwonej flagi. Przypomnimy nasze patriotyczne melodie, jak: „Warszawianka”, „Rota”, czy tytułowa „My Pierwsza Brygada”. Nie zabraknie dźwięków „Mazurka Dąbrowskiego”, jak i słów pieśni zespołu bigbitowego Czerwone Gitary pt. „Biały krzyż”.


Melodie spod choinki

19–20 grudnia 2022 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Podczas dzisiejszej audycji rozpakujemy muzyczne prezenty. Nie zabraknie w nich ludowych tradycji, jak i najbardziej popularnych zimowych piosenek. Zaczerpniemy informacji na temat polskich obrzędów bożonarodzeniowych. Dowiemy się. ile godzin Święty Mikołaj rozwozi prezenty i jak dużo ozdobnego papieru zużywa do ich pakowania. Wspólnie z Wami zaśpiewamy znane pastorałki i kolędy, przywołując w ten sposób magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.


Hity z satelity

23–24 stycznia 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Noworoczne fajerwerki po raz kolejny rozświetlą niebo podczas styczniowej audycji muzycznej. To wszystko za sprawą porywającego repertuaru operetkowo – musicalowego. Przygotujmy się na prawdziwy kalejdoskop brzmień. Niczym satelita okrążymy ziemię w poszukiwaniu największych hitów karnawału. Już dziś kosmiczna plejada gwiazd, blask jupiterów i dźwiękowy odlot.


Serduszko puka w rytmie cha-cha

27–28 lutego 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Wyznania miłosne ze wszystkich stron świata. Podczas koncertu usłyszymy, jak swoje uczucia za pomocą muzyki wyrażali artyści. Porozmawiamy na temat Święta Zakochanych, podążając śladami miłosnych historii. Dowiemy się, czy św. Walenty był zakochany, dlaczego to właśnie 14 dzień lutego przypada na tę okoliczność oraz, czy każdy Romeo odnalazł swoją Julię. W trakcie występu zabrzmią dźwięki muzyki poważnej, jak i znane nam wszystkim utwory popularne, radiowe i telewizyjne.


W marcu jak w garncu

20–21 marca 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Podczas marcowego występu wymieszamy różne gatunki muzyczne, tworząc przepis na wiosenny koncert. Jak na zmienność marcowej pogody przystało, usłyszymy dźwięki „Czterech Pór Roku”. Nie zabraknie też „Imitazione della natura”, czyli muzycznych odgłosów natury. Sprawdzimy również, czy instrumenty potrafią naśladować śpiew ptaków, wiosenną burzę i grzmoty lub padający deszcz. Wsłuchamy się w wybrane melodie, by poczuć nadchodzącą wiosnę.


W orkiestrze dętej siła

24–25 kwietnia 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Podczas koncertu dowiemy się przede wszystkim, które instrumenty wchodzą w skład orkiestry dętej oraz jaka jest różnica między orkiestrą marszową a koncertową? Czy wiecie jaką funkcję pełni kapelmistrz i TAMBURMAJOR? Rozszyfrujemy znaczenie słowa: MAŻORETKA. Różnorodność form i stylów, polki, walczyki, marsze, muzyka popularna i standardy jazzowe. Wszystko to podczas jednego spotkania. Zapraszamy!


W maju jak w muzycznym gaju

22–23 maja 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Maj to czas budzącej się do życia przyrody, soczysta zieleń, błękit nieba i złocisty blask rozgrzewającego słońca. Czy muzykę możemy wyrazić barwą, kolorem? Czy za pomocą dźwięków stworzymy bajkową tęczę? Czy dobór instrumentów ma znaczenie dla intensywności brzmienia, blasku dzieła muzycznego czy natężenia kolorytu utworu? Już dziś zabieramy malarską paletę, statyw i arkusz płótna, aby namalować niepowtarzalne arcydzieło.


Muzyczne LAST MINUTE

19–20 czerwca 2023 | godz. 8.15, 9.15, 10.15, 11.15, 12.15

Spontanicznie, bez spakowanych bagaży, wyruszamy w podróż dookoła świata. Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu usłyszymy twórczość najbardziej znanych kompozytorów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Zatrzymamy się w Hiszpanii, Ameryce, Francji, a nawet w Afryce. Poznamy dźwięczne tradycje różnych zakątków świata. Nie zabraknie też wiedzy na temat historii, wielopokoleniowej tradycji i magicznych zabytków każdego z odwiedzanych regionów. Witaj przygodo!

Płynie Wisła płynie

Wrzesień 2022

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wybierzemy się w niezwykłą podróż po Polsce, wzdłuż koryta najdłuższej naszej rzeki Wisły. Zatrzymamy się w poszczególnych regionach naszego kraju, aby poznać tradycje góralskie, kurpiowskie, kujawskie czy pomorskie, usłyszymy nasze tańce ludowe i narodowe, jak kujawiak, obertas, polonez czy mazur. Całej wyprawie krajoznawczej towarzyszyć będzie znana wszystkim piosenka: „Płynie Wisła płynie”. Ruszajmy zatem w podróż od podnóża gór aż do morza.


Bach i Beethoven to fajne chłopaki

Październik 2022

Barok i klasycyzm oraz ich najwięksi twórcy muzyczni wszechczasów,  cieszący się światową popularnością. Intensywność uczuć, doskonałość formy, kunszt, wirtuozeria, geniusz i potęga brzmienia. Dziś przenikną się dwie epoki, a tym samym dwa potężne umysły i talenty muzyczne, splotą artystycznie muzykę organową, skrzypcową z muzyką symfoniczną i zespołową.


My Pierwsza Brygada

Listopad 2022

Jak co roku, w listopadzie, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ze śpiewem na ustach przenikniemy tradycje ułańskie, które wywodzą się od Mongołów i Tatarów.  Jesienny listopad opowie historię polskiej biało-czerwonej flagi. Przypomnimy nasze patriotyczne melodie, jak: „Warszawianka”, „Rota”, czy tytułowa „My Pierwsza Brygada”. Nie zabraknie dźwięków „Mazurka Dąbrowskiego”, jak i słów pieśni zespołu bigbitowego Czerwone Gitary pt. „Biały krzyż”.


Melodie spod choinki

Grudzień 2022

Podczas dzisiejszej audycji rozpakujemy muzyczne prezenty. Nie zabraknie w nich ludowych tradycji, jak i najbardziej popularnych zimowych piosenek. Zaczerpniemy informacji na temat polskich obrzędów bożonarodzeniowych. Dowiemy się. ile godzin Święty Mikołaj rozwozi prezenty i jak dużo ozdobnego papieru zużywa do ich pakowania. Wspólnie z Wami zaśpiewamy znane pastorałki i kolędy, przywołując w ten sposób magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.


Hity z satelity

Styczeń 2023

Noworoczne fajerwerki po raz kolejny rozświetlą niebo podczas styczniowej audycji muzycznej. To wszystko za sprawą porywającego repertuaru operetkowo – musicalowego. Przygotujmy się na prawdziwy kalejdoskop brzmień. Niczym satelita okrążymy ziemię w poszukiwaniu największych hitów karnawału. Już dziś kosmiczna plejada gwiazd, blask jupiterów i dźwiękowy odlot.


Serduszko puka w rytmie cha-cha

Luty 2023

Wyznania miłosne ze wszystkich stron świata. Podczas koncertu usłyszymy, jak swoje uczucia za pomocą muzyki wyrażali artyści. Porozmawiamy na temat Święta Zakochanych, podążając śladami miłosnych historii. Dowiemy się, czy św. Walenty był zakochany, dlaczego to właśnie 14 dzień lutego przypada na tę okoliczność oraz, czy każdy Romeo odnalazł swoją Julię. W trakcie występu zabrzmią dźwięki muzyki poważnej, jak i znane nam wszystkim utwory popularne, radiowe i telewizyjne.


W marcu jak w garncu

Marzec 2023

Podczas marcowego występu wymieszamy różne gatunki muzyczne, tworząc przepis na wiosenny koncert. Jak na zmienność marcowej pogody przystało, usłyszymy dźwięki „Czterech Pór Roku”. Nie zabraknie też „Imitazione della natura”, czyli muzycznych odgłosów natury. Sprawdzimy również, czy instrumenty potrafią naśladować śpiew ptaków, wiosenną burzę i grzmoty lub padający deszcz. Wsłuchamy się w wybrane melodie, by poczuć nadchodzącą wiosnę.


W orkiestrze dętej siła

Kwiecień 2023

Podczas koncertu dowiemy się przede wszystkim, które instrumenty wchodzą w skład orkiestry dętej oraz jaka jest różnica między orkiestrą marszową a koncertową? Czy wiecie jaką funkcję pełni kapelmistrz i TAMBURMAJOR? Rozszyfrujemy znaczenie słowa: MAŻORETKA. Różnorodność form i stylów, polki, walczyki, marsze, muzyka popularna i standardy jazzowe. Wszystko to podczas jednego spotkania. Zapraszamy!


W maju jak w muzycznym gaju

Maj 2023

Maj to czas budzącej się do życia przyrody, soczysta zieleń, błękit nieba i złocisty blask rozgrzewającego słońca. Czy muzykę możemy wyrazić barwą, kolorem? Czy za pomocą dźwięków stworzymy bajkową tęczę? Czy dobór instrumentów ma znaczenie dla intensywności brzmienia, blasku dzieła muzycznego czy natężenia kolorytu utworu? Już dziś zabieramy malarską paletę, statyw i arkusz płótna, aby namalować niepowtarzalne arcydzieło.


Muzyczne LAST MINUTE

Czerwiec 2023

Spontanicznie, bez spakowanych bagaży, wyruszamy w podróż dookoła świata. Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu usłyszymy twórczość najbardziej znanych kompozytorów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Zatrzymamy się w Hiszpanii, Ameryce, Francji, a nawet w Afryce. Poznamy dźwięczne tradycje różnych zakątków świata. Nie zabraknie też wiedzy na temat historii, wielopokoleniowej tradycji i magicznych zabytków każdego z odwiedzanych regionów. Witaj przygodo!

Bilety 24