Powrót do Filharmonii. Ależ emocje!
formularz zamówienia audycji
7–9 września 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Powrót to gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy budzi wielkie emocje. Nie było nas tutaj długo. Zbyt długo z estrady sali koncertowej nie płynęły dźwięki. Przerażająco długo fotele dla melomanów straszyły pustką. Ale to już było i oby nie wróciło więcej.
W tym sezonie koncertowym opowiadać będziemy o instrumentach i emocjach, z którymi się kojarzą. Poznamy instrumenty, ich mocne i słabe strony, ich najskrytsze sekrety, zaskakujące brzmienia, a nader wszystko ulegniemy magii ich dźwięków i wrażeniom jakie wywołają. Wrześniowy koncert przygotuje nas na emocjonujące spotkania z artystami i instrumentami których są wirtuozami.
Dobrze znajomy kwartet
18–21 i 27 października 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Kwartet to czworo. Poznamy kwartet chordofonów – instrumentów strunowych. Och! Instrumentów posiadających struny jest wiele. Znamy takie, które szarpać należy, by powstał dźwięk, takie po których smyczkiem przeciągnąć trzeba, by się odezwały, a nawet liczne instrumenty, w których struny uderzamy, by popłynęła muzyka. Mają różne brzmienia. Do wykonywania różnego charakteru muzyki są angażowane. Czarowna harfa pasuje do bajek, gitara to wierny przyjaciel podczas wędrówek i akompaniator w czasie spotkań, fortepian… niezastąpiony. Są wśród chordofonów takie, które szczególnie lubią ze sobą grać, uzupełniają się znakomicie… a artyści pokażą, że i w przypadku instrumentów sprawdza się przysłowie „Kto z kim przestaje, takim się staje”. Strunowe smyczkowe!
Biało-czerwone dźwięki i słowa
15–18 i 24 listopada 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Czy taki tytuł może kryć lekcję patriotyzmu? Tak! Listopadowy koncert utwierdzi nas w poczuciu dumy, iż jesteśmy Polakami, a rytm grany na werblu stanie się solidną podstawą do zaprezentowania utworów budujących patriotyczną postawę u najmłodszych. Przekażemy ważne informacje dotyczące pochodzenia i powstania hymnu państwowego, a co najważniejsze, wykonamy go prawidłowo, czyli zgodnie z ustawą z dnia 31. stycznia 1980 roku, art.12.3. Brzmi poważnie? To poważny temat. Nie zabraknie uśmiechu wywołanego przez słowa pieśni, rytmicznego maszerowania i radosnych okrzyków. Tego bądźcie pewni!
13–16 i 22 grudnia 2021 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Instrumenty roziskrzone na święta
Świąt w ciągu roku mamy mnóstwo, a tylko jedne są roziskrzone, pełne złota i blasku. To Święta Bożego Narodzenia. Już od początku grudnia blasku nabierają nasze ulice, sale przedszkolne, klasy w szkołach, a wreszcie nasze domy. Wszystko to za sprawą girland, gwiazdek, światełek, ozdób choinkowych… Podczas tego koncertu roziskrzymy instrumenty. Będą pięknie błyszczały w świetle reflektorów, będą iskrzyły dźwiękami skomponowanymi na świąteczny czas. To spotkanie będzie, jak rozpakowywanie prezentu: ekscytujące, zaskakujące i ozdobi nasze twarze uśmiechem.
(U)Cha… Cha… (NY)Klarnet
5 i 10–13 stycznia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Początek roku kalendarzowego to karnawał. Marzymy, by jego czas wypełniła pyszna zabawa. Zatem dołożymy wszelkich starań aby nasi młodzi melomani spędzając z nami 45 z 60 480 minut karnawału, byli rozradowani, szczęśliwi… po prostu uchachani. Dobrą zabawę zapewni porywająca do tańca muzyka, w której prym będzie wiódł klarnet a fachowość kroków owego tańca, zapewni obecność i czujne oko tych, którzy w tańcu podeszwy niejedne już zdarli. Oj dana dana ucha… cha!
Rozważna tuba i rozbrykany flecik
14–17 i 23 lutego 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Tuba to instrument bardzo duży. Flet może być naprawdę niewielki. W oba dmiemy powietrze, by zagrały. Czy w oba taką samą jego ilość? To instrumenty z różnych grup: tuba jest dętym blaszanym, flet dętym drewnianym chociaż oba wykonane z metalu. Czy ma to znaczenie dla sposobu gry na nich? Zgodnie z tematem, tuba zaprezentuje swą powagę, a flecik będzie brykał. Wspólnie postaramy się rozbrykać tubę i „rozważyć” flecik. Rezultat może być zaskakujący.
Gniewny fagot
14–17 i 23 marca 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
W muzycznej bajce Sergiusza Prokofiewa Piotruś i wilk instrumenty przedstawiają poszczególne postacie. Z tych już Wam znanych flet jest ptaszkiem, klarnet kotkiem. Na tym koncercie pysznił się będzie instrument, który kompozytor obsadził w roli nieco gderliwego dziadka. Słusznie gniewał się na Piotrusia za lekkomyślność. Faktycznie fagot nadaje się do tej roli znakomicie. Jako dziadek czarownie opowiada bajki. Zrobimy tak… obłaskawimy dziadka Fagot – znajdziemy na to sposób, a wówczas on odwzajemni się nam niejedną piosenką z bajki.
Przechytrzona Gran cassa
4–7 i 13 kwietnia 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Gran cassa to wielki bęben, pyszniący się na estradzie podczas koncertów symfonicznych. W muzyce rozrywkowej znany jest też jako bęben basowy, bęben taktowy, taktownik lub centrala. Od razu widać, iż to ważna persona. Króluje wielkością wśród instrumentów perkusyjnych. Zna się na wielu rodzajach muzyki, wszędzie ją słychać… i to słychać dobrze. Spróbujemy tej wielkiej strażniczce rytmu zrobić prima aprilisowego psikusa. Czy uda nam się ją przechytrzyć?
Wstydliwa gitara i zazdrosna gitara
9–12 i 18 maja 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Gdy ktoś jest wstydliwy mówi cichutko, staje z boku i można wysnuć przypuszczenie, że chciałby być niewidzialny. Wśród instrumentów też mamy niezbyt głośne. Można odnieść wrażenie, że wstydliwe. Zaliczamy do nich gitarę akustyczną. Nie pcha się na estrady, woli wędrówki, muzykowanie przy ognisku. Jej kuzynka, gitara elektryczna… o, ta potrafi być głośna. Z zazdrości o mocny wolumen pozwoliła wszczepić sobie przetwornik. Efekty tego ryzykownego działania poznacie. Gitara akustyczna zachęcać będzie do wiosennej wędrówki, a elektryczna zaprosi na plenerowy koncert. Dla każdego coś muzycznego.
Emocje z klawiatury
6–9 i 15 czerwca 2022 | godz. 9.00, 10.15, 11.30
Sezon artystyczny 2021/2022 rozpoczęliśmy bardzo rozemocjonowani. Pełni radości, że możemy znowu występować. Owe emocje towarzyszą nam na każdym z koncertów. Widzimy je również u publiczności. Dostrzegamy uniesione brwi, które świadczą o zdziwieniu słuchaczy, usta rozciągnięte w uśmiechu, oznaczające zadowolenie. Zdarza się przyuważyć gniewną minę, która ku naszej uciesze, znika w chwili gdy zabrzmi muzyka. Z podobnych spostrzeżeń korzystamy tworząc emotikony. Powstają przy pomocy klawiatury komputera. Wystarczą proste znaki graficzne i emocje gotowe jak na dłoni. A czy klawiatura fortepianu da radę wywołać emocje na Waszych twarzach? Czy to zadanie jest wykonalne? Sprawa trudniejsza i z pewnością wymagająca Waszej obecności.