Wydarzenie

61. BFM | Śladami MAEO …Maria Pomianowska & Mingjie Yu

festiwalfilharmonia

27.09.23 (śr.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Maria Pomianowska
Mingjie Yu

Repertuar:

dźwięki antycznych chińskich cytr i brzmienie odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych

Maria Pomianowska – Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała 25 lat temu rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającej korzeniami czasów starożytnych cytrze, zwanej zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka jej odmian. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F.Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng. 

Duet Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to połączenie tradycji muzycznych Chin i Polski. „Mój zamysł był bardzo prosty: połączenie barwy, emocji, wrażliwości wypływających z gry na chińskim instrumencie strunowym, ze światem kolorów polskich instrumentów smyczkowych”, tak o projekcie mówiła Maria Pomianowska w wywiadzie z Marią Baliszewską (polskie Radio).

Bilety 24